c S

Pri soočanju z grožnjami v šolah je nujno medresorsko sodelovanje in usposabljanje

08.04.2025 Predstavniki Ministrstva za notranje zadeve, Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Policije so se skupaj s številnimi zaposlenimi v vzgojno-izobraževalnih in visokošolskih zavodih zbrali na posvetu o izzivih pri soočanju z grožnjami v omenjenih zavodih na Brdu pri Kranju.

Zbrane so najprej pozdravili minister za vzgojo in izobraževanje dr. Vinko Logaj, minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič ter minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar. Vsi so v svojih nagovorih poudarili pomen varnosti v izobraževalnih institucijah in v družbi nasploh, ki glede na družbene spremembe postaja čedalje večji izziv. Zagotovili so, da se bodo vsa tri ministrstva ter Policija skupaj s partnerji kar najbolj potrudili, da bi preprečili kakršne koli izredne dogodke. Poudarili so, da je pri tem ključno usklajeno in ustrezno delovanje vseh udeležencev.

Prav za dosego tega je bil v preteklem letu pripravljen protokol obveščanja in ukrepanja v primeru grožnje v vzgojno-izobraževalnih ustanovah oziroma visokošolskih zavodih ter podpisan dogovor o uporabi protokola med Ministrstvom za notranje zadeve, Policijo in Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje (v juniju 2024) ter dogovor o uporabi protokola med Ministrstvom za notranje zadeve, Policijo in Ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije (decembra 2024).

V uvodnem delu posveta je spregovoril minister za vzgojo in izobraževanje dr. Vinko Logaj in poudaril, da je zagotavljanje varnosti eden od temeljnih pogojev za uspešno delovanje šolskega sistema ter doseganje ciljev vzgoje in izobraževanja. Minister je izpostavil sistemske rešitve, ki bodo krepile vzgojno delovanje šol in področje varnosti, obenem pa ustvarile učinkovito ravnovesje med sistemsko regulacijo in avtonomijo šole.

Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič je v uvodnem nagovoru izpostavil pomen sodelovanja in preventive. »Preventiva je glavni element, ki ga moramo krepiti takrat, ko imamo čas. Slovenija je varna država, naše visokošolske institucije so varne in ravno zato, da tako tudi ostane, ukrepamo zdaj,« je dejal minister Papič. V lanskem letu smo podpisali protokol o obveščanju in ukrepanju v primeru groženj visokošolskim zavodom, katerega cilj je obveščanje in ukrepanje ob zaznanih grožnjah. »Protokol je pomemben za študentke in študente ter zaposlene na fakultetah, ključno pa ga je izpopolnjevati. Hkrati pa predpogoj za zagotavljanje varnosti oziroma za krepitev občutka varnosti na fakultetah predstavljajo dobri materialni pogoji za delo, kar v prihodnje zagotavljamo s predlogom novega Zakona o visokem šolstvu, ki ga je prejšnji teden potrdila vlada,« je dejal minister Papič.

»Varnostne razmere v Sloveniji so stabilne,« je povedal minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in dodal: »Za ta namen vsakodnevno delujejo različni nacionalnovarnostni podsistemi naše države, med njimi tudi naša slovenska policija. Kljub temu pa ste me v zadnjem času že večkrat slišali, da živimo v novi varnostni realnosti.« »Zato je pomembno zavedanje vsakega posameznika in celotne družbe, da določene grožnje varnosti obstajajo, ne samo na splošno v širšem družbenem okolju, temveč, žal, tudi v šolskem okolju. Nekatere se kažejo v obliki fizičnega, verbalnega ali spletnega nasilja med mladimi, nedavno nazaj pa smo bili priča tudi kibernetskim grožnjam šolam in ustanovam,« je še poudaril minister Poklukar.

Ministrstvo za notranje zadeve z organoma v sestavi, Policijo in Inšpektoratom za notranje zadeve, ima nosilno vlogo pri zagotavljanju varnosti v državi, zagotovo pa tudi pomembno vlogo pri prepoznavi groženj varnosti v šolskem okolju, ki se pojavljajo tako v fizični obliki kot tudi v kibernetskem prostoru. Ta prostor je izjemno velik in kompleksen, težko ga je nadzirati in še težje preprečiti vse grožnje, ki se tam lahko pojavijo. Po ministrovih besedah smo že ozavestili resnost in nevarnost fizičnih groženj – to so izsiljevanja, medvrstniško nasilje, javno sramotenje in podobno. Zavedati pa se moramo, da je šolsko okolje izpostavljeno tudi grožnjam iz kibernetskega prostora. Govorimo o obliki spletnega nasilja, ko se širijo neprimerne vsebine, ksenofobijo, sovražnost, radikalizacija, ali pa govorimo o kibernetskem prostoru kot mediju za širše ustrahovanje določenih ciljnih skupin populacije. »Na nas – družbi kot celoti – je, da se s skupnimi napori nenehno trudimo, da šolski prostor kljub vsem tem grožnjam – bodisi fizičnim bodisi kibernetskim – ostaja čim bolj varno okolje. In tudi temu je namenjen današnji posvet. Namenjen je skupni skrbi za varnost: varnost naših otrok, dijakov, študentov in zaposlenih v vseh vzgojnih in izobraževalnih ustanovah na območju naše države.«

Ob koncu nagovora je minister izrazil željo, da bi bil posvet priložnost za izmenjavo mnenj, pogledov in tudi dobrih praks pri izvajanju (varnostnih) ukrepov v posameznih zavodih. »Še bolj pa se mi zdi pomembno, da s posveta odidete z zavedanjem o pomenu ustrezne pripravljenosti in z znanji, kako pravilno ukrepati. Morda vseh groženj ne moremo preprečiti, vendar pa lahko s stalnim medsebojnim sodelovanjem storimo zelo veliko, da bomo na sodobne varnostne grožnje dobro pripravljeni,« je sklenil.

Na spletni strani Policije je objavljeno celotno sporočilo za javnost s posveta.

Vir: Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, 7. 4. 2025


Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.