Informativni dnevi 2025 / 2026 za srednje šole in fakultete
Na informativnih dnevih, ki bodo potekali na vseh srednjih šolah, v dijaških in študentskih domovih, na fakultetah, višjih strokovnih šolah in akademijah, se bodo učenci in dijaki podrobneje seznanili z vpisnimi pogoji, možnostmi in pogoji študija, s poklici oziroma delom, možnostmi zaposlovanja in nadaljevanja izobraževanja ter drugimi koristnimi informacijami, pomembnimi za odločanje o šolanju.
Večina srednjih šol bo mladim vrata odprla danes ob 9.00 in 15.00, v soboto pa ob 9.00. Na šolah, ki so objavile vabila na informativne dneve, dijakom obljubljajo ogled šole s podrobno predstavitvijo predmetov in različnih dejavnosti. Ključne informacije, ki jih dijak potrebuje, na primer kaj vprašati na informativnih dnevih, so na voljo tudi na portalu dijaskisvet.si.
Fakultete bodo svoja vrata odprle ob 10.00 in 15.00 ter v soboto ob 10.00. Izjema sta ljubljanski fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo ter za računalništvo in informatiko, ki bosta danes mlade sprejeli že ob 9.00 in 14.00 oz. ob 11.00 in 15.30. Višje šole pa bodo dijakom vrata odprle različno. Fakultete organizirajo del aktivnosti in predstavitvenih dejavnosti tudi na spletu.
- Razpis za vpis v srednje šole 2025 / 2026
- Razpis za vpis na fakultete 2025 / 2026
Za študente univerzitetnega izobraževanja je v prihodnjem študijskem letu na voljo skupaj 20.442 vpisnih mest, za študente višjih šol 12.086, za srednješolce pa 26.008 mest.
V dijaških domovih je za prihodnje šolsko leto za novince predvidenih skupaj 1806 postelj. Za srednješolce je sicer v prihodnjem šolskem letu na voljo skupaj 26.008 vpisnih mest.
V dijaške domove, katerih temeljni namen delovanja je zagotavljanje urejenih življenjskih in učnih pogojev ter vzgoja dijakov, ki zaradi šolanja začasno bivajo izven domačega okolja, se lahko vpišejo dijaki, vajenci in študenti višjih strokovnih šol, na prosta mesta pa tudi udeleženci izobraževanja odraslih in študenti visokošolskih zavodov.
Ne zamudite roka prijave
Kandidati, ki želijo v šolskem letu 2025/2026 bivati v dijaškem domu, morajo do 2. aprila 2025 dijaškemu domu, za katerega so se odločili, poslati izpolnjeno prijavnico za sprejem v dijaški dom, ki bo na voljo v dijaških domovih ter na spletnih straneh ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Z vpisom v šolsko leto 2025/2026 na ministrstvu uvajajo tudi možnost elektronske oddaje prijavnice, do katere lahko kandidati prav tako dostopajo na navedeni spletni povezavi.
Vsak kandidat se lahko prijavi samo za en dijaški dom, v katerem želi bivati. Kandidati lahko prijave prenesejo v drug dijaški dom do 2. julija 2025. Kandidati, ki bodo prvotno prijavnico oddali fizično, bodo svojo prijavnico iz prvotnega dijaškega doma odnesli v drug dijaški dom. Tisti kandidati, ki bodo prvotno prijavnico oddali elektronsko, pa bodo lahko prenos prijavnice prav tako izvedli elektronsko na način, kot so oddali prvotno prijavnico.
Vpis v dijaške domove brez omejitve vpisa bo potekal od 3. do 8. julija 2025, v dijaške domove z omejitvijo vpisa pa od 3. do 11. julija 2025. Vpis v dijaške domove, ki imajo še prosta mesta, bo za kandidate, ki v dijaških domovih z omejitvijo vpisa niso bili izbrani, potekal do 11. julija 2025. Po tem datumu in do 29. avgusta 2025 se lahko na prosta mesta vpisujejo še kandidati, ki se v roku za prvo prijavo niso prijavili za bivanje v dijaškem domu.
Izhodiščna cena oskrbnine za dijake v dijaških domovih
Dijaki oziroma njihovi starši za nastanitev in prehrano v domu plačujejo mesečno oskrbnino, ki za šolsko leto 2024/2025 znaša 264,04 evrov na mesec. Cena bivanja v domu je sestavljena iz stroškov za prehrano in stroškov bivanja. V primeru, ko ima mesec manj (več) kot 22 delovnih dni, se cena oskrbnine temu primerno zniža (zviša), tako da se odšteje (prišteje) dnevna vrednost prehrane.
Subvencijo oskrbnine lahko uveljavljajo družine z več dijaki, ki sočasno bivajo v istem ali drugem dijaškem domu, pri čemer subvencija pripada za drugega in naslednje dijake. Vlogo je treba praviloma oddati ob vpisu.
Dodatek za bivanje
Pri tem naj še omenimo, da če dijaki prejemajo državno štipendijo, so upravičeni do dodatka za bivanje v dijaškem domu. Cena pa je za vse enaka in se ne spreminja glede na ekonomsko stanje družine. Dodatek za bivanje znaša 98,76 evrov in pripada dijaku ali študentu, ki ima stalno prebivališče oddaljeno od kraja izobraževanja več kot 25 km; če je strošek najema najmanj 65 evrov na mesec ter štipendist ali njegovi starši niso lastniki nepremičnine v kraju izobraževanja; če ne prejema subvencije za bivanje v študentskem domu ali pri zasebniku in nima sklenjene pogodbe o bivanju v dijaškem domu, ki je skladna s predpisi, ki urejajo subvencioniranje bivanja študentov in dijakov. Dodatek začne veljati ob spremembi začasnega prebivališča štipendista.
Vir: Informativni dnevi, 14. 2. 2025Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.