c S

Sprejeta novela Zakona o revidiranju (ZRev-2C)

08.10.2024 V Uradnem listu RS št. 85/2024 z dne 4.10.2024 je bil objavljen Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o revidiranju (ZRev-2C), ki v slovenski pravni red prenaša določbe direktive CSRD glede ureditve dajanja zagotovil revizorjev pri poročilih o trajnostnosti.

Skladno z CSRD, ki zahteva tudi pregled poročil o trajnostnosti s strani revizorjev, se je morala prilagoditi vsebina Zakona o revidiranju (ZRev-2). V nadaljevanju navajamo nekatere spremembe zakona.

1. Dajanje zagotovil o trajnostnosti

  • Dajanje zagotovil o trajnostnosti je opredeljeno kot »dajanje zagotovila o zanesljivosti poročila o trajnostnosti ali konsolidiranega poročila o trajnostnosti z izvajanjem postopkov, katerih rezultat je sklep z zagotovilom poročanja o trajnostnosti revizijske družbe v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske družbe«.
  • Storitve dajanja zagotovil o trajnostnosti bodo lahko opravljale revizijske družbe, ki bodo imele dovoljenje za opravljanje te storitve s strani pristojnih organov.
  • Storitev dajanja zagotovil o trajnostnosti bodo lahko v imenu revizijske družbe to storitev opravljal pooblaščeni revizor, ki je s to revizijsko družbo v delovnem razmerju za poln delovni čas in ima dovoljenje za dajanje zagotovil o trajnostnosti (pogoji za pridobitev dovoljenja so opravljen preizkus strokovnih znanj za dajanje zagotovil o trajnostnosti in praktično usposabljanje po 48. členu).
  • Izdana dovoljenje bodo vpisana v register revizijskih družb in register pooblaščenih revizorjev. 

2. Revizorjevo poročilo o dajanju zagotovil o trajnosti

  • Gre za revizorjevo poročilo, ki bo lahko del revizorjevega poročila o računovodskih izkazih ali samostojno poročilo.
  • Vsebina poročila:
    • opredelitev subjekta, katerega poročilo o trajnostnosti ali konsolidirano poročilo o trajnostnosti je predmet pregleda in obdobje, ki ga zajema ter opredeljen okvir poročanja o trajnostnosti;
    • opisan obseg dajanja zagotovil o trajnostnosti, v katerem se opredelijo vsaj standardi dajanja zagotovil, v skladu s katerimi je bil izveden pregled;
    • revizorjev sklep ali mnenje o tem, ali je poročilo o trajnostnosti ali konsolidirano poročilo o trajnostnosti usklajeno z zahtevami ZGD-1 in 8. člena Uredbe 2020/852/EU

3. Predlagane spremembe na področju poklicnih kvalifikacij

  • Zakona vsebuje spremembe v smislu pogojev za revizorje, ki želijo pridobiti dovoljenje za izvajanje zagotovila o trajnostnostnem poročanju. Za opravljanje revizije bodo morali pridobiti potrebno strokovno znanje in izkušnje pri zagotavljanju trajnostnostnega poročanja.

Zakon bo začel veljati 15 dni po objavi v Uradnem listu RS.

Vir: FinD-INFO povzeto po GZS, 7. 10. 2024


Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.