c S

Predlog zakona o izmenjavi elektronskih računov in drugih elektronskih dokumentov - v javni obravnavi

13.02.2025 Ministrstvo za finance je pripravilo predlog zakona o izmenjavi elektronskih računov in drugih elektronskih dokumentov, ki med drugim vsem poslovnim subjektom nalaga izdajanje elektronskih računov. Potrošniki bi lahko medtem račune še vedno zahtevali tudi v fizični obliki. Predlog sledi evropski zakonodaji s področja javnega naročanja.

Zakonski predlog sledi evropski direktivi o izdajanju elektronskih računov pri javnem naročanju. Njen namen je zavezati vse kategorije naročnikov, da sprejmejo in obdelajo elektronske račune, če so skladni z evropskim standardom za izdajanje e-računov, je razvidno iz predloga zakona, objavljenega na e-demokraciji.

Z uveljavitvijo evropskega standarda je po navedbah finančnega ministrstva domačim in tujim gospodarskim subjektom olajšan nastop na notranjem trgu EU, zlasti pri izvajanju čezmejnih javnih naročil ali na področju trgovine. "Na ta način se izboljšuje konkurenčnost in pravna varnost gospodarskih subjektov ter odpravljajo administrativne, pravne, tehnične in druge ovire, ki nastajajo zaradi nezdružljivosti nacionalnih standardov in predpisov držav EU, ki urejajo izdajanje e-računov," so zapisali.

S tem se po njihovih besedah tudi spodbuja razvoj elektronskega poslovanja ter omogoča ustvarjanje koristi z vidika prihrankov, vpliva na okolje in zmanjševanja upravne obremenitve.

Ob izvajanju zakonskih določb se je izkazalo, da je področje e-računov urejeno pomanjkljivo ter ne zajema vseh razmerij med izdajatelji in prejemniki e-računov in drugimi udeleženci v sistemih izmenjave e-računov. Med slednjimi so na primer ponudniki storitev procesne obdelave podatkov oziroma ponudniki e-poti in potrošniki, so pojasnili na ministrstvu.

V primerjavi z obstoječo zakonodajo bi se obveznost izmenjave e-računov tako razširila na vse poslovne subjekte, vpisane v Poslovni register Slovenije, in njihova medsebojna obligacijska razmerja. "To pomeni, da morajo poslovni subjekti izdajati drugim poslovnim subjektom e-račune," so navedli.

Potrošniki bi se medtem lahko sami odločili, v kakšni obliki želijo prejemati račune. Tisti, ki bi se odločili za elektronske, bi za to podali soglasje, ki bi ga lahko kadar koli preklicali. Kdor soglasja ne bi podal, bi račune prejemal v fizični obliki.

Predlog zakona predvideva tudi izjeme, med drugim za javna naročila na področju obrambe in varnosti ter za zahtevke, ki jih Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije posredujejo izvajalci storitev v breme zdravstvenega zavarovanja oziroma zavarovanja za dolgotrajno oskrbo. 

Vir: GG, 11. 2. 2025


Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.