c S

Predlog novele Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju

28.02.2025

Vlada je na 143. redni seji določila besedilo predloga novele Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP), katere poglavitna je uresničitev odločbe Ustavnega sodišča RS U-I-414/20-13 z dne 3. 5. 2023.

 

Sprememba drugega odstavka 112. člena ZFPPIPP je predlagana na način, da obstoji neizpodbojna domneva, da upravitelj ni vreden javnega zaupanja in zato začasno ne more opravljati funkcije upravitelja (in se mu začasno ustavi dodeljevanje novih zadev, ter se razreši v postopkih, v katerih je že bil imenovan), če je zoper njega uveden kazenski postopek zaradi kaznivega dejanja, storjenega pri opravljanju nalog upravitelja, ali kaznivega dejanja, storjenega z naklepom zoper premoženje ali zoper gospodarstvo, in je v tem postopku pravnomočno uvedena preiskava, ali je postala obtožnica pravnomočna brez preiskave, ali je na podlagi obtožnega predloga razpisana glavna obravnava.

V primeru uvedbe kazenskega postopka zaradi suma storitve kakega drugega kaznivega dejanja, ki ni zajeto v prej opisani predlagani spremembi 2. točke drugega odstavka 112. člena, in bo v tem postopku obtožnica postala pravnomočna, ali bo na podlagi obtožnega predloga razpisana glavna obravnava, bo to podlaga, da minister, pristojen za pravosodje, presodi, ali je glede na naravo, težo in okoliščine očitanega kaznivega dejanja okrnjeno zaupanje upravitelja v opravljanje njegove funkcije med kazenskim postopkom.

Predlagano je, da bo minister pred izdajo tovrstne odločbe na enak način, kot v postopku izdaje ali odvzema dovoljenja za opravljanje funkcije upravitelja, pridobil mnenje komisije, ki je posvetovalni organ ministra za pravosodje.

Vir: Ministrstvo za pravosodje, 27. 2. 2025


Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.