c S

Pravnik med znanstvenim spoznanjem in prvinskim čutom za pravičnost

dr. Sara Ahlin Doljak Odvetnica, mediatorka in izredna profesorica Evropske pravne fakultete Nove univerze sara.ahlin@guest.arnes.si
03.04.2025

V današnjem svetu se pravo vse bolj prepleta s hitrim pretokom informacij, površnimi interpretacijami in instantnimi mnenji, ki jih oblikujejo mediji, družbena omrežja in politični diskurzi. To pomeni, da so pravniki pogosto izpostavljeni pritiskom, ki jih spodbudijo k poenostavljanju kompleksnih pravnih vprašanj, pri čemer se pogosto izgubita analitična globina in metodološka doslednost. V takšnem okolju je še posebej pomembno, da se pravnik zavestno izogne pastem razpršene zavesti in površne medijske ali feljtonske logike, ki prepogosto zanemarjajo bistvo pravnih konceptov in temeljnih načel. Stremeti mora k znanstvenemu pristopu, ki mu omogoča poglobljeno razumevanje tistih pravnih področij, ki jih obravnava, ter graditi svoje stališče na preverjenih metodoloških in znanstvenih temeljih.

Ena od nevarnosti, s katerimi se srečuje pravnik v informacijski dobi, je pojav, ki ga imenujemo razpršena zavest. Gre za stanje, ko preobilje informacij, pogosto nasprotujočih si in nepreverjenih, povzroči, da posameznik ni sposoben ohraniti jasne misli in logične doslednosti. Razpršena zavest povzroči, da se pravnik prepusti površnim in hitrim sklepom, ki izhajajo iz medijskih prispevkov in senzacionalističnih analiz. To je nevarno, ker pravo zahteva jasnost misli, premišljeno analizo in dosledno argumentacijo. Površne informacije, ki pogosto izkrivljajo dejstva, lahko povzročijo napačne odločitve, ki imajo resne posledice za posameznike, gospodarske subjekte in širšo družbo. V pravu ni prostora za površne odločitve, saj vsak napačen korak lahko vpliva na pravno varnost, pravice posameznikov in celotno družbeno strukturo. Zato mora pravnik nenehno poglabljati svoje pravno znanje, slediti sodni praksi, doktrini in najnovejšim znanstvenim spoznanjem. Le tako bo lahko presegel pravni diletantizem, ki ga sodobni medijski prostor pogosto spodbuja, ter ostal zvest temeljnim strokovnim načelom.

Sodobna informacijska doba, ki je prinesla množico dostopnih podatkov, sama po sebi ne zagotavlja kakovosti. Količina informacij je lahko zavajajoča, saj večja količina pogosto pomeni večjo možnost za napačne interpretacije in površne zaključke. Površni komentarji v medijih, senzacionalistični članki, ki pretiravajo s prikazovanjem pravnih dilem, in enostranske interpretacije pogosto izkrivljajo naravo prava, kar lahko pripelje do zgrešenih sodb in napačnih stališč. Pravo, ki bi moralo biti orodje pravičnosti, se pogosto zreducira na orodje političnega diskurza, ki manipulira z mnenji in čustvi, namesto da bi iskal resnico. Pravniki, ki podlegajo takim vplivom, se hitro lahko znajdejo v svetu površnih analiz, kar pomeni, da opustijo objektivni pravni pristop ter prevzamejo politično ali ideološko obarvana stališča. Svoje razumevanje bi morali graditi na preverjenih in znanstveno podprtih temeljih, ki omogočajo celostno razumevanje prava in zagotavljajo integriteto pravne stroke.

Pravo ni le zbirka pravnih pravil, ampak družbena veda, ki zahteva sistematičen, poglobljen in znanstven pristop. Znanstveno spoznanje v pravu ni zgolj formalistična analiza pravnih norm, ampak zajema razumevanje širših pravnih teorij, zgodovinskih razvojnih tokov, filozofskih temeljev prava in primerjalnopravnih pristopov. To pomeni, da mora pravnik biti sposoben razumeti tudi širši kontekst, v katerem so ti zakoni sprejeti, ter njegov razvoj skozi čas. Pravniki, ki želijo preseči povprečnost, morajo razviti sposobnost kritičnega mišljenja, argumentirane analize in refleksije, pri čemer ne gre le za pravne tehnike, ampak tudi za razumevanje etičnih in moralnih vidikov prava, ki so nujni za zagotavljanje pravičnosti.

Znanstveni pristop v pravu zahteva metodološko natančnost, analitično ostrino in intelektualno pravičnost. Intelektualna pravičnost se kaže v sposobnosti pravnika, da prepozna in odpravi morebitne pristranskosti in napake v svoji analizi ter da sprejme odločitve, ki temeljijo na objektivnih dejstvih in utemeljenih pravnih načelih. To pomeni, da pravnik ni zgolj tehnik, ki uporablja zakon, temveč mora biti tudi raziskovalec, ki te zakone postavi v širši kontekst in jih uporablja na način, ki zagotavlja pravičnost. To ne pomeni, da mora vsak pravnik postati akademik, vendar pa mora pri svojem delu slediti visokim strokovnim standardom, ki vključujejo intelektualno poštenost, skrbnost pri raziskovanju in natančnost pri odločanju. Brez tega se pravo hitro lahko spremeni v orodje politične manipulacije, ki služi parcialnim interesom, ne pa resnični pravičnosti.

V današnjem pravnem delu ni prostora za univerzalnega pravnika, ki obvlada vse vidike prava. Zato je ključno, da se vsak pravnik osredotoči na tista področja, ki jih najbolje razume, in na njih doseže vrhunsko strokovnost. Specializacija omogoča poglobljeno razumevanje pravnih institutov, vendar ni zgolj vprašanje tehničnega poznavanja zakonov in predpisov. Specializacija vključuje tudi širše razumevanje etičnih, gospodarskih, družbenih in filozofskih dimenzij prava, ki so nujne za celostno obvladovanje področja. Na primer pravnik, ki se ukvarja z gospodarskim pravom, mora razumeti ekonomske zakonitosti in dinamiko trga, medtem ko mora pravnik, ki se ukvarja s človekovimi pravicami, razviti občutljivost za družbene neenakosti, diskriminacijo in nepoštenost.

Biti pravnik ni zgolj poklicna dejavnost, ampak je tudi nenehno intelektualno iskanje, ki vključuje disciplino, odgovornost in visoke etične standarde. Pravniki, ki si prizadevajo preseči povprečnost, se morajo zavezati k nenehni intelektualni rasti, kar vključuje razvoj znanstvenega spoznanja, vendar tudi ohranjanje naravnega občutka za pravičnost, ki mora biti vedno prisoten v njihovem delu. Pravo, ki ni podprto z etiko, izgubi svoj smisel in postane le orodje represije ali politične manipulacije. Brez moralne podlage je pravo lahko uporabljeno za zatiranje svobode, pravice ali za dosego političnih ciljev, kar je v nasprotju s temeljnimi vrednotami pravičnosti.

Pravnik mora svojo pot graditi na dveh temeljih: na znanstvenem pristopu, ki mu omogoča razumeti pravo v njegovi kompleksnosti, in na moralni zavesti, ki mu omogoča, da pravo uporablja v službi pravičnosti. Le tako bo pravo orodje družbene harmonije, in ne sredstvo manipulacije ali represije.


Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.