c S

Pojasnilo FURS: Plačevanje prispevkov za socialno varnost za zavarovance, prostovoljno vključene v pokojninsko in invalidsko zavarovanje in v zavarovanje za primer brezposelnosti

30.12.2023

Finančna uprava je objavila spremembo dokumenta: Plačevanje prispevkov za socialno varnost za zavarovance, prostovoljno vključene v pokojninsko in invalidsko zavarovanje in v zavarovanje za primer brezposelnosti, 4. izdaja, december 2023.

PRISPEVKI ZA SOCIALNO VARNOST

28. 12. 2023


Plačevanje prispevkov za socialno varnost za zavarovance, prostovoljno vključene v pokojninsko in invalidsko zavarovanje in v zavarovanje za primer brezposelnosti

sprememba dokumenta

***

Več na povezavi: Plačevanje prispevkov za socialno varnost za zavarovance, prostovoljno vključene v pokojninsko in invalidsko zavarovanje in v zavarovanje za primer brezposelnosti, 4. izdaja, december 2023


Vir: FURS, 28. 12. 2023

___________________________

Spremembe v dokumentu:


2.0 PRISPEVKI ZA PROSTOVOLJNO VKLJUČITEV V OBVEZNO POKOJNINSKO IN INVALIDSKO ZAVAROVANJE

Osebe, ki ne izpolnjujejo pogojev za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje po Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju - ZPIZ-2, se lahko pod določenimi pogoji iz 25. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju - ZPIZ-2  prostovoljno vključijo v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje.


2.1 Trajanje prostovoljne vključitve v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje

Osebe, ki se želijo prostovoljno vključiti v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, prijavo v zavarovanje kot tudi odjavo iz zavarovanja vložijo same pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Osebe, ki se odločijo za prostovoljni vstop v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, 

  • se vključujejo v zavarovanje po zavarovalni podlagi 007.

Osebe, ki se prostovoljno vključijo v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje na podlagi drugega odstavka 25. člena ZPIZ-2 (državljani RS, ki so v delovnem razmerju v tujini, če so bili neposredno pred odhodom v tujino zavarovani na ozemlju RS ali so imeli pred odhodom v tujino stalno prebivališče na ozemlju RS in niso za ta čas obvezno zavarovani pri tujem nosilcu zavarovanja ali so obvezno zavarovani, pa teh pravic ne morejo uživati zunaj te države),

  • se vključijo v zavarovanje po zavarovalni podlagi 003.

Podrobnejša navodila v zvezi s prostovoljno vključitvijo v obvezno zavarovanje so na voljo na spletni strani ZPIZ


2.1.1 PRISPEVKI ZA OBVEZNO ZDRAVSTVENO ZAVAROVANJE

Osebe, s stalnim prebivališčem v Sloveniji, zaposlene pri tujem delodajalcu, ki niso zavarovane pri tujem nosilcu zdravstvenega zavarovanja in se zavarujejo na podlagi 4. točke prvega odstavka 15. člena ZZVZZ,

  • se vključijo v zavarovanje po zavarovalni podlagi 021.


2.2 Vrste prispevkov

Vrsta prispevka

Stopnja prispevka zavarovanca

Stopnja prispevka delodajalca

za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (kmetje – prenosniki KG, ki prejemajo rento in kmetje, ki ne dosegajo dohodkovnega cenzusa)

 

15,50 %

 

za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ostali prostovoljno zavarovani)

 

15,50 %

 

8,85 %

za zdravstveno zavarovanje (zavarovalna podlaga 021)

6,36 %

6,56 %

obvezni zdravstveni prispevek - OZP (zavarovalna podlaga 021)

mesečni pavšal*

/

*velja za obdobje od januar 2024 dalje

 

Prispevki, ki se plačujejo v %, se izračunajo po stopnjah, ki veljajo na dan nastanka davčne obveznosti za plačilo prispevkov, kot je določen v zakonu o obdavčenju ali v Zakonu o davčnem postopku - ZDavP-2.

 

Na podlagi drugega odstavka 48. člena ZZVZZ se za obdobje od januarja 2024 dalje plačuje tudi obvezni zdravstveni prispevek (v nadaljevanju OZP[1]) v višini 35 eurov za posamezni koledarski mesec ne glede na število dni zavarovanja v koledarskem mesecu. OZP se uskladi enkrat letno, in sicer 1. marca z rastjo povprečne bruto plače v Republiki Sloveniji v preteklem letu po podatkih Statističnega Urada Republike Slovenije. Znesek OZP določi minister, pristojen za zdravje, najkasneje v mesecu februarju, in njegovo višino objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Za plačilo OZP so zavezani tudi zavarovanci – samozaposlene osebe.

 

Obveznost za izračun in plačilo obveznega zdravstvenega prispevka za posameznega zavarovanca nastane sočasno z nastankom obveznosti za izračun in plačilo ostalih obveznih prispevkov. OZP se za posameznega zavarovanca pobira v istem postopku ter na isti način, kot se pobirajo ostali obvezni prispevki.

 

Za zavarovance, ki so v zdravstveno zavarovanje vključeni po zavarovalni podlagi 021, se OZP pobira na podlagi OPSVP obrazca. Zavezanec, ki za določen mesec nima obveznosti za obračun in plačilo OZP na podlagi OPSVP obrazca, npr. ker mu je OZP za ta mesec obračunal in plačal glavni delodajalec, ali ker mu plačilo OZP kot vojnemu veteranu zagotavlja Republika Slovenija, to ustrezno izpolni v OPSVP obrazcu (polje 081).



[1] Plačevanje OZP je uvedeno z ZZVZZ-T, ki ukinja sistem dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.


Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.