c S

Pojasnilo FURS: Dohodek iz delovnega razmerja

22.12.2023

Finančna uprava RS je objavila spremembo v dokumentu - Dohodek iz delovnega razmerja, 9. izdaja, december 2023 v zvezi s preceramic stopenj prispevkov za socialno varnost.

DOHODNINA – DOHODEK IZ ZAPOSLITVE

21. 12. 2023


Dohodek iz delovnega razmerja

sprememba dokumenta

***


Več na povezavi:
Dohodek iz delovnega razmerja, 9. izdaja, december 2023



Vir: FURS, 21. 12. 2023

_______________________

Spremembe v dokumentu:

 

5.4 Stopnje prispevkov za socialno varnost

Stopnje prispevkov za socialno varnost, ki se obračunavajo in plačujejo od prejemkov iz delovnega razmerja določa Zakon o prispevkih za socialno varnost – ZPSV v členih od 8 do 14:

a) Prispevki delojemalcev (zavarovancev)

Prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje

15,50 %

Prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje

6,36 %

Obvezni zdravstveni prispevek

35,00 eur

Prispevek za starševsko varstvo

0,10 %

Prispevek za primer brezposelnosti

0,14 %

Skupaj

22,10 %

     

Opomba: Za obvezni zdravstveni prispevek naveden znesek veljaven od januarja 2024 dalje (bolj podrobno glej točko 5.5 tega dokumenta).

b) Prispevki delodajalcev

Prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje

8,85 %

Prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje

6,56 %

Prispevek za zavarovanje za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni

0,53 %

Prispevek za starševsko varstvo

0,10 %

Prispevek za primer brezposelnosti

0,06 %

Skupaj

16,10 %


5.5 Obvezni zdravstveni prispevek

Z Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-T) se ukinja dopolnilno zdravstveno zavarovanje in se uvaja novi obvezni zdravstveni prispevek (v nadaljevanju: OZP), ki se plačuje za vse zavarovance vključene v obvezno zdravstveno zavarovanje na podlagi Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ) (pisrs.si). Pojasnilo v zvezi z uvedbo OZP (tudi posamezna vprašanja in odgovori) je objavljeno tudi na spletni strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Obvezni zdravstveni prispevek - Portal za zavezance (zzzs.si).

V skladu z 48. členom ZZVZZ-T se OZP za posameznega zavarovanca pobira v istem postopku ter na isti način, kot se zanj pobirajo ostali prispevki za obvezno zdravstveno zavarovanje. Obveznost za izračun in plačilo novega OZP za posameznega zavarovanca nastane sočasno z nastankom obveznosti za izračun in plačilo prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje. Novi OZP se uvaja za obdobje od januar 2024 dalje.

Glede na navedeno bo za zaposlene (osebe, vključene v zavarovanje na podlagi delovnega razmerja) OZP obračunal, odtegnil in plačal delodajalec, ki je plačnik davka, ob izplačilu plače in nadomestila plače. Obračun OZP bo delodajalec ustrezno prikazal na REK obrazcu, ki ga prek sistema eDavki predloži davčnemu organu najkasneje na dan izplačila dohodka. Prvič bo delodajalec obračunal in odtegnil OZP ob izplačilu plače za januar 2024 in ga plačal hkrati z ostalimi obveznimi prispevki za socialno varnost, in sicer v petih dneh po izplačilu plače in nadomestila plače. V primeru zamude pri plačilu novega OZP veljajo enaka pravila, kot veljajo glede zamude pri plačilu ostalih obveznih prispevkov (zavezancu za plačilo se za čas zamude obračunajo predpisane zamudne obresti).

Deseti odstavek 48. člena ZZVZZ določa, da če OZP za zavarovanca odtegne in plača plačnik davka po zakonu, ki ureja davčni postopek, se šteje, da je obvezni zdravstveni prispevek plačan za mesec, za katerega plačnik davka plačuje dohodek zavarovancu, od katerega odtegne OZP.

Kdo za zaposlene obračuna in plača OZP?

Kot navedeno predhodno OZP za osebe, ki so vključene v zavarovanje na podlagi delovnega razmerja obračuna, odtegne in plača delodajalec. Obveznost obračuna ne nastane za osebe, katerim na podlagi vojnih zakonov OZP plača Republika Slovenije (vojni invalidi, vojni veterani, žrtve vojnega nasilja). Delavec, ki je upravičen do plačila OZP s strani Republike Slovenije,mora delodajalca o tem seznaniti.

V primeru, ko ima zaposleni dva ali več delodajalcev, OZP obračuna glavni delodajalec, ki se določi po pravilih Zakona o dohodnini. Glavni delodajalec je tisti, pri katerem delavec dosega pretežni del dohodka. Pri tem opozarjamo, da mora delavec na podlagi drugega dostavka 127. člena Zakona o dohodnini (pisrs.si) – ZDoh-2 delodajalca seznanit ali je njegov glavni delodajalec in ga tudi seznaniti z morebitnimi spremembami.

Če delodajalec izplačuje plače v več delih, se obračun OZP izvede ob prvem izplačilu plače za posamezno obračunsko obdobje (koledarski mesec).

V kakšni višini se obračuna OZP?

Drugi odstavek 48. člena ZZVZZ-T določa, da se OZP plačuje v višini 35 eurov za posamezni koledarski mesec, ne glede na število dni zavarovanja v koledarskem mesecu. Na podlagi četrtega odstavka 48. člena ZZVZZ-T se OZP uskladi enkrat letno, in sicer 1. marca z rastjo povprečne bruto plače v RS v preteklem letu po podatkih SURS. Znesek OZP določi minister, pristojen za zdravje, najkasneje v februarju, in njegovo višino objavi Uradnem listu RS.

Od vključno 1.1.2024 do vključno 28.2.2025 oziroma za obdobje od januar 2024 do februar 2025 (ne glede na datum izplačila) znaša OZP 35 EUR.

Kaj če se delodajalec odloči, da bo OZP plačeval v svoje breme?

Če se delodajalec odloči, da bo delavcem povrnil strošek OZP (ga plačeval v svoje breme) to za delavca pomeni boniteto. V takem primeru se boniteta ne upošteva kot boniteta iz 6. točke 2. odstavka 39. člena ZDoh-2 saj je OZP obvezni prispevek in ne predstavlja zavarovalne premije. Glede na navedeno plačnik davka na REK obrazcu na katerem od bonitete obračuna davčne obveznosti ugodnost prikaže v polju B017 Bonitete – drugo.


6.0 IZJEME IN POSEBNOSTI V ZVEZI S PLAČEVANJEM PRISPEVKOV

6.1 Invalidska podjetja

Prvi odstavek 74. člena Zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov – ZZRZI določa oprostitev plačila prispevkov (razen prispevka za zaposlovanje) za invalidska podjetja in zaposlitvene centre. V skladu s tretjim odstavkom 48. členom ZZVZZ-T oprostitev plačila tudi ne velja za obvezni zdravstveni prispevek.


8.0 PREDLAGANJE OBRAČUNOV DAVČNEGA ODTEGLJAJA

Ob vsakem izplačilu plače je delodajalec dolžan, v skladu s 135. členom Zakona o delovnih razmerjih – ZDR-1, izdati delavcu pisni obračun plače in nadomestila plače za plačilno obdobje, iz katerega je razviden tudi obračun in plačilo davkov in prispevkov. Predložitev podatkov (podatki o dohodku, obračunu in plačilu akontacije dohodnine ter prispevkov za socialno varnost) delodajalca prejemniku dohodka določa tudi Zakon o davčnem postopku – ZDavP-2 (peti odstavek 57. člena in drugi odstavek 353. člena).

Obvezne prispevke, določene z zakoni, ki urejajo pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zdravstveno varstvo in zdravstveno zavarovanje, starševsko varstvo in družinske prejemke in zaposlovanje izračunavajo zavezanci za prispevke v obračunu prispevkov za socialno varnost. Zavezanec za prispevke, ki ni hkrati tudi zavarovanec in je plačnik davka (v skladu z 58. členom ZDavP-2), izračun prispevkov opravi v obračunu davčnih odtegljajev (drugi odstavek 352. člena ZDavP-2).

Obliko obračuna davčnega odtegljaja podrobneje za izplačila do 31. 12. 2022 ureja Pravilnik o vsebini in obliki obračuna davčnih odtegljajev ter o načinu predložitve davčnemu organu. Pravilnik določa, da izplačevalec dohodka iz delovnega razmerja, prek sistema eDavki predloži Obračun davčnih odtegljajev od dohodkov iz delovnega razmerja – obrazec REK-1 za dohodke, ki se vštevajo v davčno osnovo oziroma se od njih plačujejo prispevki za socialno varnost, najpozneje na dan izplačila dohodka. V obrazcu REK-1 izplačevalec dohodka izračuna davčni odtegljaj in obračuna prispevke za socialno varnost po stopnjah, ki veljajo na dan izplačila dohodka.

Do vključno 31. 12. 2016 je bil rok za plačilo obveznosti na dan izplačila dohodka. S spremembo 283., 325. in 374. člena ZDavP-2 je od 1. 1. 2017 dalje uveden 5-dnevni zamik pri plačilu davčnega odtegljaja in obveznih prispevkov za socialno varnost, ki se plačujejo po REK obrazci. Petdnevni zamik pri plačilu obveznosti velja za vsa izplačila dohodka od 1. 1. 2017 dalje.

Za izplačila od 1. 1. 2023 dalje se uporablja  REK-O, njegovo obliko podrobneje ureja Pravilnik o vsebini in obliki obračuna davčnih odtegljajev.

Pojasnila o REK-O so objavljena na spletni strani FURS.

Vprašanje 12: Izplačilo dohodka, ki se nanaša na umrlega delavca

Dohodek iz delovnega razmerja (primeroma plača, solidarnostna pomoč, drugi dohodki…), ki se nanaša na umrlega zaposlenega delavca, se ob izplačilu davčno obravnava kot dohodek tega delavca. Pri izračunu akontacije dohodnine se upošteva 127. člen Zakona o dohodnini - ZDoh-2. Plačnik davka o izplačanem dohodku poroča na REK-O obrazcu, pri čemer se individualni REK obrazec nanaša na umrlega delavca.

Če je zavezanec (delavec) umrl pred odpremo informativnega izračuna dohodnine v skladu z osmim odstavkom 268. člena Zakona o davčnem postopku - ZDavP-2, ni izračuna in poračuna dohodnine na letni ravni. Če je dohodek izplačan za pretekla leta na podlagi sodne odločbe, se tudi povprečenje po 120. členu ZDoh-2 v takem primeru ne more uporabiti. Akontacija dohodnine se v tem primeru namreč šteje kot dokončen davek.

8.1 Predlaganje REK obrazcev za invalidska podjetja

Podroben opis predlaganja REK-O obrazcev za zaposlene v invalidskih podjetjih je objavljen v poglavju 5.0 dokumenta Podrobnejši opis Obračuna davčnega odtegljaja REK-O obrazca in postopka oddaje prek eDavkov.

8.2 Predlaganje REK obrazca za plačilo za poslovno uspešnost

Podrobnejše pojasnilo o predlaganju REK obrazca za izplačilo plačila za poslovno uspešnost je objavljeno na spletni strani FURS.

8.3. Predlaganje REK obrazca za delavce, napotene na delo v tujino

Podrobnejša navodila za predlaganje REK obrazcev so vključena v podrobnejšem opisu Davčna obravnava dohodkov delavcev, ki so napoteni na delo v tujino.


Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.