27. 12. 2023
Brošura o obdavčitvi nepremičnin
sprememba dokumenta
***
Več na povezavi: Brošura o obdavčitvi nepremičnin, 7. izdaja, december 2023
Vir: FURS, 27. 12. 2023
____________________________
Spremembe v dokumentu:
2.0 PODARITEV IN DEDOVANJE NEPREMIČNINE
2.1 Darilo
Zakon o davku na dediščine in darila določa, da je zavezanec za plačilo davka fizična ali pravna oseba zasebnega prava (sem štejejo društva, fundacije, skladi, ustanove, zasebni zavodi in gospodarska interesna združenja), ki prejme premoženje na podlagi dedovanja ali darovanja. Davčni zavezanec je tudi fizična oseba, ki prejme premoženje na podlagi pogodbe o dosmrtnem preživljanju oziroma na podlagi darilne pogodbe za primer smrti. Po tem zakonu se obravnavajo tudi izročilne pogodbe in pogodbe o preužitku.
Davčni zavezanec, ki prejme premoženje, od katerega se plačuje davek na darilo, mora v 15 dneh od sklenitve pogodbe vložiti napoved za odmero davka.
Zavezanec, ki prejme premoženje na podlagi pogodbe o dosmrtnem preživljanju vloži napoved pri Finančnem uradu Nova Gorica (po predhodni prijavi pogodbe).
Zavezanec, ki prejme premoženje na podlagi pogodbe o preužitku vloži napoved pri Finančnem uradu Nova Gorica.
Zavezanec, ki prejme premoženje na podlagi ostalih pravnih poslov (darilna pogodba za primer smrti (po predhodni prijavi pogodbe), darilna pogodba, izročilna pogodba):
- če prejme v dar nepremičnino, napove prejem darila pri finančnem uradu, kjer nepremičnina leži. Če nepremičnina leži na območju več finančnih uradov, zavezanec napove prejem darila pri finančnem uradu, kjer je vpisan v davčni register,
- če darilo obsega le premično premoženje, zavezanec vloži napoved pri finančnem uradu, kjer je vpisan v davčni register,
- če zavezanec nima stalnega ali začasnega prebivališča oziroma sedeža v Republiki Sloveniji in ni vpisan v davčni register, napove darilo, ki obsega samo premično premoženje, pri finančnem uradu, kjer je darovalec vpisan v davčni register.
Davčna osnova je vrednost podarjenega premoženja po odbitku dolgov, stroškov in bremen, ki odpadejo na premoženje, od katerega se plačuje ta davek.
Pri nepremičninah se kot osnova za davek šteje primerljiva tržna vrednost na dan nastanka davčne obveznosti.
Zakon določa posebno pravilo glede pritožbe zoper davčno osnovo pri nepremičninah. Tako ima v primeru, če se zavezanec s tako ugotovljeno osnovo ne strinja, pravico v roku za pritožbo zahtevati, da se kot davčna osnova upošteva ocenjena posamična tržna vrednost.
Oprostitve plačila davka in davčne stopnje so navedene v delu, ki obravnava dediščine.
Davčni organ odmeri davek na darilo z odločbo v 30 dneh od prejema napovedi.
Pomembno je zakonsko določilo, da brez dokaza, da je plačan davek oziroma da obstojijo zakonsko določeni razlogi, zaradi katerih ni treba obračunati davka ali da darilna pogodba ni predmet odmere, ni mogoče pri notarju overiti podpisov na pogodbi o prenosu lastninske pravice na nepremičnini.
Če se pogodba razdre sporazumno, ima davčni zavezanec pod pogoji, ki jih določa zakon, pravico zahtevati vračilo plačanega davka brez obresti.
Pri pogodbah, ki se obdavčujejo z davkom na darilo, velja, da je zavezanec za davek obdarjenec, vendar je pomembno vedeti, da se pri darovalcu nepremičnine (fizični osebi), ugotavlja tudi dobiček iz kapitala pri odsvojitvi nepremičnine po določbah zakona o dohodnini. Navedeno velja za običajne darilne pogodbe, ne pa za pogodbe o dosmrtnem preživljanju in pogodbe za darilo za primer smrti. Ker gre pri darilnih pogodbah v največjem obsegu za pogodbe, ko darujejo starši nepremičnine otrokom ali pa zakonci partnerju, zakon o dohodnini za te zavezance omogoča tudi odlog ugotavljanja davčne obveznosti. Več o tem v delu, ki obravnava dobiček iz kapitala.
Povezava do napovedi in navodil, ki si jih lahko natisnete in jih uporabite za izpolnitev svojih davčnih obveznosti:
http://www.fu.gov.si/davki_in_druge_dajatve/podrocja/davek_na_dediscine_in_darila/.
2.1 Dediščina
V postopku odmere davka na dediščino dedič kot zavezanec za davek ne vlaga napovedi, davčni organ odmeri davek na dediščino na podlagi podatkov pravnomočnega sklepa o dedovanju, ki mu ga pošlje zapuščinsko sodišče. Zavezanec, ki razpolaga z evropskim potrdilom o dedovanju, ga predloži v odmero Finančnemu uradu Nova Gorica. Poseben obrazec ni predviden.
Davčna osnova je vrednost podedovanega premoženja na dan pravnomočnosti sklepa o dedovanju po odbitku dolgov, stroškov in bremen, ki odpadejo na premoženje, od katerega se plačuje ta davek.
Pri nepremičninah se kot osnova za davek šteje primerljiva tržna vrednost na dan nastanka davčne obveznosti.
Zakon določa posebno pravilo glede pritožbe zoper davčno osnovo pri nepremičninah. Tako ima v primeru, če se zavezanec s tako ugotovljeno osnovo ne strinja, pravico v roku za pritožbo zahtevati, da se kot davčna osnova upošteva ocenjena posamična tržna vrednost.
Davek na dediščine in darila se plačuje po stopnjah, določenih v zakonu o davku na dediščine in darila, od osnove, ugotovljene v davčnem postopku.
Davčni organ odmeri davek v 30 dneh po prejemu pravnomočnega sklepa o dedovanju.
Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.