c S

Nov seznam tveganih držav za pranje denarja ali financiranje terorizma

18.10.2023

Svet EU je sklenil, da se na seznam EU z jurisdikcijami, ki niso pripravljene sodelovati v davčne namene, dodajo Antigva in Barbuda, Belize ter Sejšeli. Hkrati so bile s seznama umaknjene tri jurisdikcije: Britanski Deviški otoki, Kostarika in Marshallovi otoki.

S to posodobitvijo je na seznamu EU zdaj naslednjih 16 jurisdikcij:

  • Ameriška Samoa
  • Antigva in Barbuda
  • Angvila
  • Bahami
  • Belize
  • Fidži
  • Gvam
  • Palav
  • Panama
  • Rusija
  • Samoa
  • Sejšeli
  • Trinidad in Tobago
  • Otoki Turks in Caicos
  • Ameriški Deviški otoki
  • Vanuatu

Svet obžaluje, da te jurisdikcije še niso pripravljene sodelovati v zvezi z davčnimi zadevami, in jih poziva, naj izboljšajo svoj pravni okvir, da bi rešile opredeljena vprašanja.

Spremembe seznama

Na navedeni seznam EU z jurisdikcijami, ki niso pripravljene sodelovati v davčne namene (Priloga I), so uvrščene države, ki bodisi ne sodelujejo v konstruktivnem dialogu o davčnem upravljanju z EU bodisi niso izpolnile svojih zavez glede izvajanja potrebnih reform. Cilj teh reform bi moralo biti izpolnjevanje sklopa objektivnih meril za dobro davčno upravljanje, med katerimi so davčna transparentnost, pravična obdavčitev ter izvajanje mednarodnih standardov za preprečevanje erozije davčne osnove in preusmerjanja dobička.

Skupina za kodeks ravnanja (obdavčitev podjetij), tj. organ Sveta, ki pripravlja posodobitve seznama, tesno sodeluje z mednarodnimi organi, kot je Forum OECD o škodljivih davčnih praksah (FHTP), s ciljem spodbujanja dobrega davčnega upravljanja po vsem svetu.

Svet je z najnovejšo posodobitvijo na seznam EU dodal tri jurisdikcije: Antigvo in Barbudo, Belize ter Sejšele. Za vse tri jurisdikcije je bilo ugotovljeno, da ne izmenjujejo davčnih informacij na zahtevo (merilo 1.2).

Britanski Deviški otoki so bili umaknjeni s seznama, saj so spremenili svoj okvir za izmenjavo informacij na zahtevo (merilo 1.2) in bodo ponovno ocenjeni v skladu s standardom OECD. Do izvedbe ponovne ocene je ta jurisdikcija vključena v Prilogo II. Kostarika je bila umaknjena s seznama, ker je spremenila škodljive vidike svoje ureditve oprostitve dohodkov iz tujih virov (merilo 2.1). Marshallovi otoki so bili umaknjeni s seznama, saj so dosegli znaten napredek pri izvrševanju zahtev glede ekonomske vsebine (merilo 2.2).

Dokument o trenutnem stanju (Priloga II)

Svet je poleg seznama jurisdikcij, ki niso pripravljene sodelovati, odobril tudi običajni dokument o trenutnem stanju (Priloga II), v katerem so prikazani trenutno sodelovanje EU z mednarodnimi partnerji in zaveze zadevnih držav glede reformiranja zakonodaje z namenom spoštovanja dogovorjenih standardov dobrega davčnega upravljanja. Namen tega dokumenta je priznati tekoče konstruktivno delo na področju obdavčevanja in spodbuditi pozitivni pristop jurisdikcij, ki so pripravljene sodelovati, k izvajanju načel dobrega davčnega upravljanja.

Štiri jurisdikcije so bile odstranjene iz dokumenta o trenutnem stanju (Priloga II). Jordanija in Katar sta svoje zaveze izpolnila s spremembo škodljivega davčnega režima. Monserat in Tajska sta izpolnila vse svoje nerešene zaveze v zvezi s poročanjem plačanih davkov po posameznih državah.

Ozadje

Seznam EU z jurisdikcijami, ki niso pripravljene sodelovati v davčne namene, je bil vzpostavljen decembra 2017. Je del zunanje strategije EU na področju obdavčitve in naj bi prispeval k tekočim prizadevanjem za spodbujanje dobrega davčnega upravljanja po vsem svetu.

Jurisdikcije so ocenjene na podlagi sklopa meril, ki jih je določil Svet. Ta merila zajemajo davčno transparentnost, pravično obdavčitev ter izvajanje mednarodnih standardov za preprečevanje erozije davčne osnove in preusmerjanja dobička. Predsednik Skupine za kodeks ravnanja po potrebi vodi politične in postopkovne dialoge z ustreznimi mednarodnimi organizacijami in jurisdikcijami.

Priprava seznama je dinamičen proces. Svet ga od leta 2020 posodablja dvakrat letno. Seznam naj bi bil naslednjič pregledan februarja 2024.

Seznam je naveden v Prilogi I k Sklepom Sveta o seznamu EU z jurisdikcijami, ki niso pripravljene sodelovati v davčne namene. Sklepi vključujejo tudi dokument o trenutnem stanju (Priloga II), v katerem so navedene jurisdikcije, ki so pripravljene sodelovati in so dodatno izboljšale svoje davčne politike ali s tem povezano sodelovanje.

Sklepe Sveta pripravlja Skupina Sveta za kodeks ravnanja, ki je pristojna tudi za spremljanje davčnih ukrepov v državah članicah EU.

Sklepi Sveta o posodobljenem seznamu EU z jurisdikcijami, ki niso pripravljene sodelovati v davčne namene

Seznam EU z jurisdikcijami, ki niso pripravljene sodelovati v davčne namene (ozadje)

Skupina za kodeks ravnanja (obdavčitev podjetij)


Vir: Svet EU, 17. 10. 2023


Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.