Na podlagi petega odstavka 95. člena Zakona o davku na dodano vrednost - ZDDV-1 morajo davčni zavezanci, ki so imeli v letu 2022 pravico do uveljavljanja pavšalnega nadomestila na podlagi predhodno pridobljenega dovoljenja davčnega organa, sestaviti obračun pavšalnega nadomestila in ga v elektronski obliki prek sistema eDavki predložiti davčnemu organu, in sicer najkasneje do 31. januarja 2023.
Obračune pavšalnega nadomestila za leto 2022 so dolžni predložiti vsi davčni zavezanci, ki so imeli v letu 2021 pravico do uveljavljanja pavšalnega nadomestila, ne glede na čas veljavnosti dovoljenja (torej tudi davčni zavezanci, ki so imeli dovoljenje le del leta 2022).
Če se je dovoljenje med letom preneslo na drugega predstavnika kmečkega gospodinjstva, mora obračun DDV-OPN predložiti slednji (torej predstavnik, na katerega se je preneslo dovoljenje), in sicer za celotno obdobje veljavnosti dovoljenja.
Obračun pavšalnega nadomestila so dolžni predložiti tudi imetniki dovoljenj, ki v letu 2022 niso opravili nobene dobave na podlagi veljavnega dovoljenja. V tem primeru se na predloženem obrazcu DDV-OPN izpolni le podatke o imetniku dovoljenja, številki dovoljenja, imenu in priimku ter telefonski številki kontaktne osebe, kraju in datumu izdaje obrazca in podpis.
Zavezanci – imetniki dovoljenja za pavšalno nadomestilo v letu 2022, ki ne bodo sestavili in predložili obračuna pavšalnega nadomestila v predpisanem roku oziroma v obračunu ne bodo izkazali predpisanih podatkov, so lahko kaznovani za prekršek z globo od 200 do 1.200 eurov.
Predložitev obračuna pavšalnega nadomestila je za imetnike dovoljenj pomembna, saj davčni organ, na podlagi določbe 164. člena Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost, dovoljenje prekliče, če imetnik dovoljenja ne predloži obračuna pavšalnega nadomestila v elektronski obliki preko sistema eDavki do roka za predložitev. V tem primeru lahko imetnik dovoljenja znova zaprosi za dovoljenje v letu, ki sledi letu, v katerem mu je bilo dovoljenje preklicano.
Navedeno pomeni, da če davčni organ imetniku dovoljenja dovoljenje odvzame zato, ker ni predložil obračuna pavšalnega nadomestila za leto 2022, lahko zaprosi za dovoljenje šele v letu 2024 in tako dovoljenja v letu 2023 od preklica dalje ne bo mogel več imeti.
Za davčne zavezance, ki iz opravičljivih razlogov ne morejo pravočasno predložiti davčnega obračuna, je v Zakonu o davčnem postopku (ZDavP-2) tudi omogočena uporaba instituta kasnejše predložitve davčnega obračuna na podlagi sklepa davčnega organa. V 52. členu ZDavP-2 je v prvem odstavku določeno, da davčnemu zavezancu, ki iz opravičljivih razlogov ne more predložiti davčnega obračuna v predpisanem roku, davčni organ na njegov predlog dovoli predložitev davčnega obračuna po izteku predpisanega roka. Za uporabo instituta iz 52. člena ZDavP-2 mora davčni zavezanec izkazati opravičljive, objektivne okoliščine za zamudo. Te morajo biti takšne, da davčnemu zavezancu ni mogoče očitati, da ni mogel predvideti in preprečiti nastanka zamude, torej vzrok zamude naj ne bi bil odvisen od volje ali dejanj davčnega zavezanca. Upravičen vzrok za uporabo instituta iz 52. člena ZDavP-2 so torej lahko le takšne okoliščine oziroma ovire, ki jih ni mogoče pripisati davčnemu zavezancu.
Vir: FURS, 18. 1. 2023
Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.