Finančna uprava RS je objavila spremembo dokumenta Davčna obravnava posojil med povezanimi osebami, 2. izdaja, december 2022.
DAVEK OD DOHODKOV PRAVNIH OSEB (DDPO)
27. 12. 2022
Davčna obravnava posojil med povezanimi osebami
sprememba dokumenta
***
Več na povezavi: Davčna obravnava posojil med povezanimi osebami, 2. izdaja, december 2022
Vir: FURS, 27.12. 2022
_____________________
Spremembe v dokumentu:
2.2 Izračun povprečnega stanja kapitala
Po določbi četrtega odstavka 32. člena ZDDPO-2 se pri ugotavljanju obresti od presežka posojil po prvem odstavku tega člena znesek deleža delničarja oziroma družbenika v kapitalu prejemnika posojila določi za davčno obdobje kot povprečje na podlagi stanja kapitala na začetku in koncu davčnega obdobja, pri čemer se za kapital upoštevajo vse sestavine kapitala na podlagi zakona in v skladu z njim uvedenimi računovodskimi standardi, vključno z upoštevanjem prenesene izgube iz preteklih let kot odbitne sestavine kapitala, razen čistega poslovnega izida poslovnega leta.
Izračun presežka posojila, ki ga ima družbenik v zavezancu, je potrebno razlagati na način, ki odraža vsebinski vidik davčnega omejevanja obresti, katerega bistveni del je obseg »varnega pristana« kot štirikratnik vrednosti kapitala družbenika. Določanje vrednosti kapitala na način, da se začetna in končna vrednost kapitala družbenika vežeta izključno na začetek in konec davčnega obdobja za katerega zavezanec pripravlja obračun DDPO, ob neupoštevanju sprememb statusa družbenika z vidika povezane osebe znotraj tega obdobja, bi bilo neskladno z namenom instituta, ki ga 32. člen ZDDPO-2 ureja.
Ob upoštevanju zgoraj navedenega je potrebno pri četrtem odstavku 32. člena ZDDPO-2 predpostaviti, da ureja izračun povprečne vrednosti kapitala za družbenika, ki se preko celotnega davčnega obdobja smatra za povezano osebo. (i) V primeru družbenika, ki v davčnem obdobju postane povezana oseba, se povprečna vrednost kapitala izračuna na podlagi stanja kapitala na dan, ko postane povezana oseba in na koncu davčnega obdobja. (ii) V primeru družbenika, ki v davčnem obdobju preneha biti povezana oseba, se povprečna vrednost kapitala izračuna na podlagi stanja kapitala na začetku davčnega obdobja in na dan, ko preneha biti povezana oseba. (iii) V primeru družbenika, ki v davčnem obdobju postane in preneha biti povezana oseba, se povprečna vrednost kapitala izračuna na podlagi stanja kapitala na dan, ko postane povezana oseba in na dan, ko preneha biti povezana oseba.
Pri izračunu štirikratnika povprečne vrednosti kapitala za namene davčnega odtegljaja je potrebno smiselno izhajati iz določila četrtega odstavka 32. člena ZDDPO-2. Zagotoviti je potrebno primerljivost zneska davčno nepriznanih odhodkov po 32. členu ZDDPO-2 in vsote zneskov osnov za davčni odtegljaj, obračunan na podlagi plačila obresti iz presežka posojil. Povprečna vrednost kapitala pri izračunu osnove za davčni odtegljaj se zato izračuna na podlagi stanja kapitala na začetku obdobja in stanja kapitala na koncu obdobja, za katerega se obračunavajo obresti, ki so predmet odtegljaja, oziroma na podlagi stanja kapitala na začetku obdobja in stanja kapitala na koncu obdobja, v katerem se posojilodajalec smatra za povezano osebo, če je to obdobje ožje od obdobja obračunavanja obresti (glej tudi predhodni odstavek).
Z navedeno določbo četrtega odstavka 32. člena ZDDPO-2, ki je bila spremenjena z novelo ZDDPO-2J in se uporablja od 1. januarja 2014 dalje, je opredelitev kapitala vsebinsko poenotena z opredelitvijo kapitala po zakonu, ki ureja gospodarske družbe in po računovodskih standardih. Kot kapital se tako upoštevajo vse sestavine kapitala, tudi morebitna prenesena čista izguba iz preteklih let kot odbitna postavka kapitala, razen čistega poslovnega izida (dobička ali izgube) poslovnega leta.
Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.