c S

Pojasnilo FURS: Spremembe zakonodaje na področju DDV

13.12.2022 Finančna uprava RS je objavila spremembo v dokumentu - Sprememba zakonodaje na področju DDV, 21. izdaja, december 2022.

DAVEK NA DODANO VREDNOST (DDV)

13. 12. 2022

 

Spremembe zakonodaje na področju DDV

sprememba dokumenta

***


Več na povezavi:
Spremembe zakonodaje na področju DDV, 21. izdaja, december 2022.

 



Vir: FURS, 13.12. 2022

____________________
DODANO V DOKUMENTU:

1.0     ZAKON O RAZGLASITVI ZAKONA O NUJNIH UKREPIH ZA ZAJEZITEV ŠIRJENJA IN BLAŽENJA POSLEDIC NALEZLJIVE BOLEZNI COVID-19 NA PODROČJU ZDRAVSTVA – ZNUNBZ

V Uradnem listu št. 141/22 dne 7. 11. 2022 je bil objavljen Zakon o razglasitvi Zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic nalezljive bolezni COVID-19 na področju zdravstva – ZNUNBZ. Zakon je začel veljati 8. 11. 2022.

Z ZNUNBZ se v pravni red Republike Slovenije do ureditve v zakonu, ki ureja davek na dodano vrednost, prenaša nov 101. a člen Direktive Sveta 2006/112, spremenjen z Direktivo Sveta 2022/542 (Direktiva o DDV), ki omogoča hitro odzivanje na izredne okoliščine, kot so pandemija, humanitarne krize in naravne nesreče.

Državam članicam, ki jim je Evropska komisija dovolila uporabo oprostitev za blago, uvoženo v korist žrtev elementarnih nesreč, se omogoča, da pod enakimi pogoji uporabijo oprostitev s pravico do odbitka vstopnega DDV za pridobitve znotraj Evropske unije in domače dobave tega blaga ter za storitve povezane s takim blagom, vključno s storitvami dajanja v najem, da tako lahko pomagajo žrtvam takih nesreč.

S prenosom 101.a člena Direktive o DDV v 39. člen ZNUNBZ se omogoča, da se pod enakimi pogoji kot veljajo za uvoz blaga, kadar gre za blago, ki je uvoženo v korist žrtev elementarnih nesreč na podlagi sklepa Evropske Komisije v skladu z 11. točko prvega odstavka 51. člena Zakona o davku na dodano vrednost ter 23. in 24. člena Pravilnika o pogojih in načinu uveljavljanja oprostitev po 51. členu ZDDV-1, oprosti tudi pridobitev tega blaga znotraj EU oziroma dobav tega blaga na ozemlju Slovenije s pravico do odbitka DDV, plačanega v predhodni fazi. Oprostitev se nanaša tudi na opravljanje storitev, povezanih s takim blagom, vključno s storitvami dajanja v najem. Oprostitev plačila DDV v skladu z 11. točko prvega odstavka 51. člena ZDDV-1 se lahko odobri le na podlagi sklepa Evropske komisije.

Sloveniji je bila v povezavi z 11. točko prvega odstavka 51. člena ZDDV-1 odobrena oprostitev plačila DDV pri uvozu s:

-       Sklepom 2022/1108 o oprostitvi uvoznih dajatev in oprostitvi plačila DDV za uvoz za blago, ki bo brezplačno razdeljeno ali dano na voljo osebam, ki bežijo pred vojno v Ukrajini, in osebam v stiski v Ukrajini, ki velja za uvoze od 24. 2. 2022 do 31. 12. 2022. Seznam blaga ni taksativno določen, primeroma gre lahko za hrano, odeje, šotore, električne generatorje in drugo opremo in

-       Sklepom 2022/1511 o oprostitvi uvoznih dajatev in oprostitev plačila DDV za uvoz za blago, potrebno za spopadanje s posledicami izbruha COVID-19 v letu 2022, ki velja za uvoze od 1. 7. 2022 do 31. 12. 2022. Na tej podlagi je bil izdan Odlok o določitvi seznama blaga za spopadanje s posledicami izbruha COVID-19 v letu 2022, ki je začasno oproščeno uvoznih dajatev plačila davka na dodano vrednost pri uvozu, ki v prilogi določa seznam blaga, ki je oproščeno uvoznih dajatev in plačila DDV, in sicer:

1. Oprema za zaščito ust in nosu (tarifne oznake: 4818 90 10, 4818 90 90, 6307 90 10, 6307 90 93, 6307 90 95, 9020 00 10 in 9020 00 90);

2. COVID-19 testi, instrumenti in naprave za analizo vzorcev: kompleti za testiranje na osnovi imunoloških reakcij (tarifna oznaka: 3822 19 00 10), diagnostični reagenti na osnovi testa nukleinske kisline s polimerazno verižno reakcijo (PCR) (tarifna oznaka: 3822 19 00 10), diagnostični »in vitro« laboratorijski instrumenti in aparati (tarifna oznaka: 9027 89 90), kompleti za analizo vzorcev (tarifni oznaki: 9018 90 84 in 9027 89 90).

Oprostitev se ne nanaša na material ali opremo, namenjeno za obnovo območij, ki so jih prizadele naravne ali druge nesreče.

Pogoj za oprostitev plačila DDV s pravico do odbitka DDV po 39. členu ZNUNBZ in 11. točki prvega odstavka 51. člena ZDDV-1 je, da mora biti blago s strani državnih organov ali organizacij, dobrodelnih in človekoljubnih organizacij ali za račun teh oseb, ki jim je bilo dobavljeno blago za žrtve elementarnih nesreč ali opravljena storitev, povezana s takim blagom, vključno s storitvami dajanja v najem, namenjeno za brezplačno razdeljevanje žrtvam elementarnih nesreč, ali pa se blago s strani navedenih organov oziroma organizacij daje v brezplačno uporabo žrtvam elementarnih nesreč, pri čemer ostaja v lasti zadevnih organov in organizacij.

V skladu s prejšnjim odstavkom so upravičene do oprostitev od pridobitev tega blaga znotraj EU oziroma dobav tega blaga na ozemlju Slovenije s pravico do odbitka DDV, plačanega v predhodni fazi naslednje osebe:

-       državne organizacije, vključno državni organi, javni organi in drugi organi javnega prava (sem sodijo tudi agencije za pomoč pri elementarnih nesrečah, npr. Uprava RS za zaščito in reševanje) in

-       dobrodelne ali človekoljubne organizacije, ki so jih odobrili pristojni organi v državah članicah prosilkah, v katere je blago namenjeno. V Sloveniji so to dobrodelne ali človekoljubne organizacije, ki že obstajajo in se vodijo v razvidu ali evidenci pristojnega ministrstva, v odvisnosti od področja delovanja,

-        druge osebe za račun teh organov in organizacij,

ki to blago nabavljajo za namene žrtev elementarnih nesreč.

Oprostitev se nanaša le na organizacije, ki vodijo ustrezno knjigovodstvo in pristojnim organom omogočajo nadzor nad njihovim delovanjem in ki po potrebi nudijo zavarovanje plačila DDV.

Davčni zavezanec, ki opravi pridobitev ali oproščeno dobavo blaga ali storitev upravičenim organizacijam po 39. členu ZNUNBZ, ima pravico, da uveljavi odbitek DDV, ki so mu ga zaračunali njegovi dobavitelji in jim ga je tudi plačal za to blago, pod pogojem, da blago uporabi za namene te oproščene dobave.

Davčni zavezanec, ki dobavi blago ali opravi storitev upravičeni organizaciji, lahko kot dokazilo, da bo upravičena organizacija blago uporabila skladno s pogoji za navedeno oprostitev, uporabi izjavo kupca oziroma upravičene organizacije, da izpolnjuje predpisane pogoje (brezplačna razdelitev blaga ali dajanje blaga v uporabo žrtvam elementarnih nesreč). Izjava je lahko samostojni dokument, lahko je pogodbeno določilo. Davčnemu zavezancu, ki uveljavlja oprostitev plačila DDV po tem členu, davčnemu organu izjave predhodno ni treba predlagati, razen v primeru izvajanja naknadnega davčnega nadzora.

Davčni zavezanec na računu, na katerem ne obračuna DDV v skladu z ZNUNBZ, navede podatke, ki so obvezni po ZDDV-1. Priporočamo, da se v  zvezi z oprostitvijo navede tudi 39. člen ZNUNBZ.

Davčni zavezanec opravljene dobave blaga in storitve, za katere uveljavlja oprostitev plačila DDV po 39. členu ZNUNBZ, vpiše v polje 11 obračuna DDV. Pridobitve blaga, za katere uveljavlja oprostitev plačila DDV po tem členu, vpiše v polje 33 obračuna DDV.

Z 39. členom ZNUNBZ obveznost dodatnega poročanja davčnemu organu o teh transakcijah ni določena. Mora pa davčni zavezanec v skladu s 85. členom ZDDV-1 v svojem knjigovodstvu zagotoviti dovolj podrobne podatke, da omogočijo pravilno in pravočasno obračunavanje DDV in nadzor davčnega organa nad obračunavanjem in plačevanjem DDV.

Davčni zavezanci, ki so pred izdajo sklepov Evropske komisije obračunali DDV za tako blago in storitve, lahko za davčna obdobja od začetka uporabe sklepa Evropske komisije znižanje obračunanega DDV po izdanem računu iz teh davčnih obdobij vključijo v obračun DDV za davčno obdobje, v katerem so popravili tak račun. Opozarjamo, da oprostitev za spopadanje s posledicami izbruha COVID-19 velja od 1. 7. 2022 do 31. 12. 2022, medtem ko oprostitev v povezavi z vojno v Ukrajini velja od 24. 2. 2022 do 31. 12. 2022.

V zvezi s popravkom zneska obračunanega DDV pojasnjujemo, da na podlagi drugega odstavka 39. člena ZDDV-1 davčni zavezanec lahko popravi (zmanjša) znesek obračunanega DDV, če pisno obvesti kupca o znesku DDV, za katerega kupec nima pravice do dobitka DDV.

ZNUNBZ v drugem odstavku 39. člena določa, da kadar se blago ali storitve, ki jih pridobijo organizacije, za katere veljajo oprostitve iz prvega  odstavka 39. člena ZNUNBZ, uporabljajo za namene, ki niso navedeni v 11. točki prvega odstavka 51. člena ZDDV-1 oziroma 23. členu Pravilnika o pogojih in načinu uveljavljanja oprostitev, je uporaba takega blaga ali storitev predmet DDV pod pogoji, ki veljajo v trenutku, ko pogoji za oprostitev niso več izpolnjeni. V teh primerih  morajo upravičeni organi obračunati in plačati DDV po stopnji, ki za to blago ali storitve velja po ZDDV-1 na dan, ko pogoji za oprostitev niso več izpolnjeni in ko nastane obveznost obračuna DDV po ZDDV-1. Upravičeni organ, ki je identificiran za namene DDV, obračun DDV izkaže v obračunu DDV v davčnem obdobju, ko nastane obveznost obračuna DDV. Upravičeni organ, ki ni identificiran za namene DDV, predloži obračun DDV prek eDavkov kot lastni dokument. Pri oddaji lastnega dokumenta se v razdelku »Podatki o prilogi« v polju »Kategorija« izbere »DAV«, nato pa se v polju »Tip priloge« izbere »dokazila k obračunu DDV-O, RP-O in PD-O«« ter v »Opis priloge« vpiše »Obračun DDV kot lastni dokument – obveznost po drugem odstavku 39. člena ZNUNBZ«.

Pravilnik o pogojih in načinu uveljavljanja oprostitev v 23. členu določa, da se blago iz 11. točke prvega odstavka 51. člena ZDDV-1 potem, ko ga žrtve naravnih nesreč ne uporabljajo več, ne sme posojati, dati v najem ali prenesti za plačilo ali brezplačno brez plačila DDV.

Če se blago posodi organizaciji, ki je sama upravičena do ugodnosti oprostitve v skladu z 11. točko prvega odstavka 51. člena ZDDV-1, ali organizaciji, ki je upravičena do oprostitve v skladu z 10. točko prvega odstavka 51. člena ZDDV-1, se ji odda v najem ali prenese nanjo, se oprostitev lahko odobri še naprej pod pogojem, da organizacija uporablja blago za namene, zaradi katerih ima pravico do take oprostitve.

Oprostitev se na podlagi 39. člena ZNUNBZ, v povezavi z zgoraj navedenima sklepoma,  uporablja za pridobitve in domače dobave določenega blaga in z njimi povezanimi storitvami, opravljenimi do vključno 31. 12. 2022.


Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.