c S

Pojasnilo FURS: Izpolnjevanje dodatnih podatkov o plači polja S

12.12.2022 FURS je pripravili nov dokument - Izpolnjevanje dodatnih podatkov o plači  polja S, 1. izdaja, december 2022.

REK OBRAZCI

09. 12. 2022


Izpolnjevanje dodatnih podatkov o plači  polja S

nov dokument

***

Več: Izpolnjevanje dodatnih podatkov o plači  polja S, 1. izdaja, december 2022


Vir: FURS, 09. 12. 2022

___________________
IZ DOKUMENTA:

1.0 PREDLAGANJE REK OBRAZCEV

Po določbi 57. člena Zakona o davčnem postopku – ZDavP-2 izplačevalec dohodka, ki je plačnik davka, izračuna davčni odtegljaj v obračunu davčnega odtegljaja (v nadaljevanju: REK obrazec), v katerem opravi tudi izračun prispevkov za socialno varnost po drugem in tretjem odstavku 352. člena ZDavP-2. Plačnik davka izračuna, odtegne in plača davčni odtegljaj in prispevke za socialno varnost (v nadaljevanju: prispevki) po stopnjah, ki veljajo na dan nastanka davčne obveznosti.

Za dohodke, izplačane od vključno 1. 1. 2023 dalje, in popravljanje predloženih podatkov, vrsto, obliko in način predložitve podatkov v REK obrazcih podrobneje določa Pravilnik o vsebini in obliki obračuna davčnih odtegljajev – Pravilnik REK-O.

Navodila za izpolnjevanje obračuna davčnega odtegljaja (REK-O obrazec) so objavljena na spletnih straneh FURS. Vsebina dodatnih podatkov o plači (polja S) individualnega REK obrazca je opisana v točki 3, v nadaljevanju tega dokumenta pa so dodatno pojasnjena pravila za izpolnjevanje teh polj in podani odgovori na pogosta vprašanja.


2.0 POROČANJE DODATNIH PODATKOV O PLAČI - POLJA S

V tem poglavju so podani odgovori na pogosta splošna vprašanja v zvezi z izpolnjevanjem podatkov v posameznih poljih od S01 do S09.

2.1 Splošna pravila za izpolnjevanje podatkov v posameznih poljih S

Kdaj se izpolnjujejo polja S?

Polja S se izpolnjujejo za izplačane plače in nadomestila plač (na iREK uporaba dohodninske vrste dohodka 1101 'Plača in nadomestila plače'), ki bremenijo delodajalca, in sicer v primeru, ko je podatek o osnovi za obračun prispevkov prikazan v polju A062 Znesek (osnova P01a).

Podatki v poljih S se izpolnijo tudi v primeru izplačil plač in nadomestil plač delojemalcem, ki so napoteni na delo v tujino, in delojemalcem, ki opravljajo javna dela ali dopolnilno delo po 147. členu Zakona o delovnih razmerjih (pisrs.si) - ZDR-1.

Kako se poročajo podatki v polju S01, če je delojemalec zaposlen v podjetju v dveh poslovnih enotah, ki imata različni 10-mestni matični številki?

V polje S01 se vpiše 10-mestna matična številka tiste notranje organizacijske enote (OE oz. enote v sestavi), v kateri delojemalec dela največ ur v mesecu. Če delojemalec v vsaki OE dela enako število ur, se vpiše matična številka tiste OE, ki se smatra za njegovo »matično« OE. V poljih od S03 do S09 pa se upoštevajo vsa izplačila plače in nadomestil plače, ki bremenijo delodajalca, in vse ure, ki jih je delojemalec opravil v vseh OE tega delodajalca, in ne samo v tisti OE, ki je navedena v polju S01.

Kakšno je splošno pravilo za izpolnjevanje polj od S03 do S07?

Zneski v poljih od S03 do S07 predstavljajo sestavne dele zneska bruto plače in nadomestil plače, ki bremenijo delodajalca, ki se poroča v polju A062 Znesek (osnova P01a). Velja torej pravilo, da vsota zneskov v poljih od S03 do S07 ustreza znesku v polju A062 Znesek (osnova P01a); to pravilo velja tudi v primeru, ko je v polje A062 Znesek (osnova P01a) vpisan negativen znesek.

Kaj se vpisuje v polje S03 'Osnovna plača'?

Bruto znesek osnovne plače, ki se vpisuje v polje S03, je del zneska, ki je vpisan v polje A062 Znesek (osnova P01a). Znesek se nanaša le na tisto delo (t. i. redno delo), ki ga delojemalec opravi v rednem delovnem času (ta je lahko polni delovni čas ali delovni čas, krajši od polnega delovnega časa), in sicer v delovnih dneh, ko dejansko opravlja delo. Skupni bruto znesek morebitnih nadomestil plače, ki bremenijo delodajalca (npr. nadomestila za čas, ko se delo ne opravlja zaradi praznikov ali izrabe rednega letnega dopusta), in so del zneska, ki je vpisan v polje A062 Znesek (osnova P01a), se vpiše v polje S07.

V polje S03 se vpiše tudi morebitni znesek razlike (oz. dodatka) do minimalne plače, ki ga delodajalec izplača delojemalcu, ko je njegova osnovna plača nižja od zakonsko določene minimalne plače.

V polje S03 se ne vpisujejo zneski drugih delov plače, izplačanih v breme delodajalca, ki so vpisani v polja S04, S05 in S06, kot tudi ne znesek nadomestil plače, ki bremeni delodajalca in je vpisan v polje S07. Posamezni primeri teh nadomestil so v Navodilih za izpolnjevanje obračuna davčnega odtegljaja (REK-O obrazec) tudi izrecno navedeni.

Kako se poroča v polju S03, če so v enem REK-O obrazcu zajeti podatki za več mesecev?

V polje S03 se vpiše del zneska, vpisanega v polje A062 Znesek (osnova P01a), ki se nanaša na bruto znesek osnovne plače za redno delo (tj. za delo v rednem delovnem času v delovnih dneh, ko delojemalec dejansko opravlja delo), ki se delojemalcu izplača v breme delodajalca in je predmet poročanja na tem REK-O obrazcu, in sicer ne glede na to, ali se podatki poročajo za več mesecev (poračuni plač).

V primeru delnih izplačil plače, se pri poročanju upošteva ustrezen (sorazmerni) del osnovne plače.

V primeru poročanja izplačil plač in/ali nadomestil plač, ki se nanašajo na daljše časovno obdobje (več mesecev), je treba na zbirnem delu REK-O obrazca v polju 011 (Izplačilo za mesec/obdobje) ustrezno označiti, na katero obdobje se nanaša izplačilo (tj. navesti je treba začetni in končni mesec tega obdobja).

Ali so v polju S04 'Del plače za delovno uspešnost' zajeti variabilni deli plače, provizije, redna delovna uspešnost v javnem sektorju, stimulacija? Ali se v to polje poroča tudi plačilo za povečan obseg dela?

Da, kot piše v Navodilih za izpolnjevanje obračuna davčnega odtegljaja (REK-O obrazec), se v polje S04 vpisuje del plače za delovno uspešnost, tj. variabilni (stimulativni) del plače, kamor spada tudi redna delovna uspešnost v javnem sektorju. Podatek je del zneska, ki je vpisan v polje A062 Znesek (osnova P01a).

Če se delovna uspešnost iz naslova povečanega obsega dela nanaša na javne uslužbence (22. e člen Zakona o sistemu plač v javnem sektorju), se jo vpiše v polje S04.

Katera izplačila poslovne uspešnosti se poročajo v polju S06?

V polje S06 se vpisuje podatek o delu izplačane plače, vpisane v polje A062 Znesek (osnova P01a), ki se nanaša na tisto poslovno uspešnost, ki je izplačana skupaj s plačo. Gre za »dodatek za poslovno uspešnost«, ki ni deležen ugodnejše davčne obravnave in po vsebini ustreza komponenti plače za poslovno uspešnost (tj. davčno se obravnava kot plača).

V polje S06 se ne vpisuje izplačil poslovne uspešnosti, ki se poročajo z vrsto dohodka 1151 in pod dohodninsko vrsto dohodka 1111.

Katera nadomestila plače, ki bremenijo delodajalca, se poročajo v polju S07?

V polje S07 se vpisuje del zneska, ki je vpisan v polje A062 Znesek (osnova P01a), in sicer gre za nadomestila plače, ki se nanašajo na izrabo rednega letnega dopusta, izrednega dopusta, praznikov in drugih dela prostih dni, določenih z zakonom, bolniške odsotnosti v breme delodajalca, …

V polje S07 se ne vpisuje zneska osnove za obračun prispevkov od neplačane odsotnosti, kot tudi ne nadomestil plače, ki ne bremenijo delodajalca (npr. nadomestila za čas bolniške odsotnosti, ki jih delodajalcu refundira ZZZS, nadomestila za čas materinskega, očetovskega ali starševskega dopusta, invalidnine, …).

Ali se v polju S08 'Neto plača, izplačana v breme delodajalca' upošteva tudi znesek prispevkov od razlike do najnižje osnove za plačilo prispevkov?

Če je izplačana plača (oz. nadomestilo plače), ki se izplača v breme delodajalca, manjša od najnižje osnove za plačilo prispevkov, se pri izračunu neto plače, izplačane v breme delodajalca, ne upoštevata zneska prispevka za starševsko varstvo in prispevka za primer brezposelnosti, ki bremenita delojemalca in se obračunata od razlike do najnižje osnove za plačilo prispevkov, kljub temu, da navedena prispevka zmanjšujeta neto plačo delojemalca.

Kako izračunati znesek neto plače, izplačane v breme delodajalca, ki se poroča v polju S08?

Neto plača, izplačana v breme delodajalca, se izračuna kot:

bruto plača, izplačana v breme delodajalca, ki je prikazana v polju A062 (osnova P01a) in ločeno v poljih S:

-       S03 'Osnovna plača', ki vključuje morebitno razliko (oz. dodatek)do minimalne plače +

-       S04 'Del plače za delovno uspešnost' +

-       S05 'Dodatki' +

-       S06 'Plačilo za poslovno uspešnost' +

-       S07 'Nadomestila plače, ki bremenijo delodajalca',

zmanjšana za:

-       prispevke za socialno varnost delojemalca od plače in nadomestila plače, izplačane v breme delodajalca(izračunani so po stopnji 22,1 % od osnove P01a), in

-       sorazmeren del akontacije dohodnine od plače in nadomestila plače, izplačane v breme delodajalca, ki je prikazana v polju A091 'Davčni odtegljaj'; izračuna se ga kot (P01a / A052) * A091, tj. količnik med zneskom v polju A062 Znesek (osnova P01a) in zneskom v polju A052 'Dohodek' se pomnoži z zneskom v polju A091 'Davčni odtegljaj' (akontacija dohodnine).

Katere ure se poročajo v polju S09 'Št. opravljenih in neopravljenih ur (vklj. s št. nadur), izplačanih v breme delodajalca'?

V polje S09 se vpisujejo plačane ure, ki se izplačajo v breme delodajalca, in sicer ne glede na to, če so opravljene ali neopravljene. Ur neplačanih odsotnosti in drugih neplačanih ur se ne vpisuje v polje S09.

Vpišejo se torej ure (vključno s številom plačanih nadur), ki se nanašajo na podatke, poročane v poljih od S03 do S07 in so prikazane v polju A062a Ure (osnova P01a).

V polje S09 je treba vpisati število ur glede na skupno število delovnih ur (oz. število delovnih dni) po koledarju, ki velja za mesec, na katerega se nanaša izplačilo plače in/ali nadomestilo plače v breme delodajalca, v skladu s pogodbeno delovno obveznostjo opazovane zaposlene osebe (v primeru opravljene 40-urne tedenske delovne obveznosti, ki se v celoti izplača v breme delodajalca, se npr. vpiše 160, 168, 176 ali 184 ur, katerim se prišteje število morebitno opravljenih plačanih nadur). V polje S09 se torej ne sme vpisati števila t. i. normiranih (oz. 'fiktivnih') ur (npr. 174 ur povprečne mesečne delovne obveznosti, katerim se prišteje število morebitno opravljenih plačanih nadur, če ima opazovana zaposlena oseba pogodbeno določeno 40-urno tedensko delovno obveznost).


V nadaljevanju dokumenta >> Primeri izpolnjevanja podatkov v poljih S


Vir: FURS, 9. 12. 2022


Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.