c S

Pojasnilo FURS: Dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

01.12.2022

Finančna uprava RS je objavila spremembo v dokumentu – Dohodki iz drugega pogodbenega razmerja, z dodanim poglavjem 8.3 – Sklepanje pogodbo v javnih zdravstvenih zavodih z zdravstvenimi delavci.

DOHODNINA – DOHODEK IZ ZAPOSLITVE

29. 11. 2022

 

Dohodki iz drugega pogodbenega razmerja

sprememba dokumenta

***


Več na povezavi: Dohodki iz drugega pogodbenega razmerja, november 2022

 

Vir: FURS, 29. 11. 2022

_____________________
Dodano:

8.3 Podjemne pogodbe z zaposlenimi zdravstvenimi delavci – oprostitev plačila posebnega davka na določenega prejemka

Z Zakonom o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic nalezljive bolezni COVID-19 na področju zdravstva - ZNUNBZ[1] (Uradni list RS, št. 141/2022) se uvaja tudi nova določba 15. člena Zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema - ZNUZSZS, ki v sedmem odstavku določa, da lahko ne glede na 53.c člen ZZDej javni zdravstveni zavod za namen opravljanja zdravstvenih storitev iz tega ukrepa sklene podjemno pogodbo ali drugo pogodbo civilnega prava (v nadaljnjem besedilu: podjemna pogodba) za opravljanje zdravstvenih storitev z zdravstvenim delavcem, zaposlenim pri njem, za redni obseg programa zdravstvene dejavnosti, če rednega obsega programa ta zaposleni ne more izvesti v okviru svojega rednega delovnega časa, in za izvajanje zdravstvenih storitev nad rednim programom zdravstvene dejavnosti, če zdravstvene storitve opravi zunaj svojega rednega delovnega časa. Ne glede na zakon, ki ureja posebni davek na določene prejemke, se posebni davek na določene prejemke ne plačuje od izplačil na podlagi podjemnih pogodb, ki jih javni zdravstveni zavod v tem primeru sklene z lastnim zaposlenim zdravstvenim delavcem.

Javni zdravstveni zavod FURS sporoči podatke o zneskih izplačil iz prejšnjega stavka za posamezni mesec po posameznem zaposlenem, in sicer najpozneje do konca tekočega meseca za pretekli mesec. Javni zdravstveni zavod v primeru sklenitve podjemne pogodbe iz tega odstavka vodi evidenco opravljenih zdravstvenih storitev za posameznega zaposlenega tako, da sta iz nje razvidna datum in časovno obdobje vseh zdravstvenih storitev, ki jih ta zaposleni opravi za javni zdravstveni zavod v in izven rednega delovnega časa tega zaposlenega. Nadzor nad evidenco iz prejšnjega stavka izvaja Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije.

Z navedeno določbo je uvedena izjema za sklepanje podjemnih pogodb z lastnimi zdravstvenimi delavci (z zdravstvenim delavci zaposlenimi pri javnem zdravstvenem zavodu), saj v skladu s šestim odstavkom 53.c členom ZZDej sklepanje podjemne pogodbe za opravljanje zdravstvenih storitev z lastnim zaposlenim zdravstvenim delavcem ni dovoljeno, razen če gre za opravljanje zdravstvenih storitev v okviru državnih presejalnih programov in drugih posebnih programov, ki jih potrdi minister, pristojen za zdravje, in je zagotovljen vir financiranja. S to določbo se torej uvaja dodatna izjema za opravljanje zdravstvenih storitev z zdravstvenim delavcem, zaposlenim pri javnem zdravstvenem zavodu, za redni obseg programa zdravstvene dejavnosti, če rednega obsega programa ta zaposleni ne more izvesti v okviru svojega rednega delovnega časa, in za izvajanje zdravstvenih storitev nad rednim programom zdravstvene dejavnosti, če zdravstvene storitve opravi zunaj svojega rednega delovnega časa. Izplačila po teh podjemnih pogodbah (ne pa po podjemnih pogodbah po šestem odstavku 53.c člena ZZDej) so oproščena posebnega davka na določene prejemke. Torej niso vsa izplačila po podjemnih pogodbah, ki jih z lastnimi zaposlenimi lahko sklepa javni zdravstveni zavod, oproščena posebnega davka na določene prejemke.

V skladu z enajstim odstavkom 15. člena ZNUZSZS ukrep iz tega člena velja do 31. decembra 2024 z možnostjo podaljšanja. Ukrep torej trenutno velja za delo, opravljeno po tovrstnih podjemnih pogodbah, vključno z oprostitvijo posebnega davka na določene prejemke, do decembra 2024, ne glede na datum izplačila.

V skladu s sedmim odstavkom 15. člena ZNUZSZS javni zdravstveni zavod Finančni upravi Republike Slovenije sporoči podatke o zneskih izplačil po podjemnih pogodbah, za katere velja oprostitev plačila posebnega davka na določene prejemke za posamezni mesec, po posameznem zaposlenem, in sicer najpozneje do konca tekočega meseca za pretekli mesec. Zahtevano je torej poročanje o zneskih plačil za posamezni mesec po posameznem zaposlenem.

Navedeno poročanje javni zdravstveni zavod zagotavlja preko poročanja davčnemu organu na predpisanih REK obrazcih, tako, da davčnemu organu za izplačila po obravnavanih podjemnih pogodbah predloži ločen REK obrazec, z uporabo šifre vrste dohodka, ki ne zahteva obračuna posebnega davka na določene prejemke, in sicer:

-  za izplačila do 31. 12. 2022 obrazec REK-2, z uporabo šifre vrste dohodka 1502 Dohodek na podlagi pogodbenega razmerja (oprostitev posebnega davka na določene prejemke),

-   za izplačila od 1. 1. 2023 dalje obrazec REK-O, z uporabo šifre vrste dohodka 2502 Dohodek na podlagi pogodbenega razmerja (4. čl. ZŠDDP).

Javni zdravstveni zavod mora REK obrazec v skladu z ZDavP-2 davčnemu organu predložiti najpozneje na dan izplačila dohodka.

 


[1] Zakon je začel veljati 8. 11. 2022.


Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.