Zadnji paket vladne pomoči bo težak 320 milijonov evrov. Glavni ukrep v njem pa je pomoč gospodarstvu zaradi dviga minimalne plače.
Subvencioniranje čakanja na delo doma
Subvencioniranje čakanja na delo doma, ki je skupaj s subvencioniranjem skrajšanega delovnega časa trenutno nosilni ukrep za zaščito delovnih mest, v skladu z zdaj veljavnimi ukrepi velja do 31. januarja. Po predlogu naj bi ga podaljšali še za tri mesece.
Proračun bo namreč prevzel del bremena dviga minimalne plače
Kot drugi nosilni ukrep osmega protikoronskega zakona je Cigler Kralj na torkovi novinarski konferenci omenil prevzem dela bremena delodajalcev zaradi zvišanja minimalne plače z letošnjim januarjem. Ta se bo zvišala na 1024,24 evrov bruto.
Vlada bo delodajalcem pomagala kriti del bremena dviga minimalne plače tako, da se bi najnižja osnova za socialne prispevke znižala s 60 odstotkov povprečne plače na višino minimalne plače. Skupno bo ukrep proračun stal okoli 47 milijonov evrov, je včeraj pojasnil Cigler Kralj.
Subvencioniranje skrajšanega delovnega časa tudi na kmete
Med predlogi za osmi protikoronski zakon so še razširitev subvencioniranja skrajšanega delovnega časa tudi na kmetije, ki zaposlujejo delavce na podlagi pogodbe o zaposlitvi
Pomoč starejšim, polnoletnim dijakom in invalidom
V PKP8 je tudi nekaj ukrepov za starejše. "Podaljšan je čas oskrbe in obravnave starejših bolnikov v bolnišnicah, da bodo lahko okrevali. Starejših oseb po preboleli bolezni pogosto ni mogoče odpustiti iz bolnišnice. To podaljšano obravnavanje se bo lahko podaljšalo za 30 dni," je dejal minister.
S PKP8 je vlada predvsem podaljšala že veljavne določbe na različnih področjih, ki so potrebne za delovanje družbe, hkrati pa so dopolnili krog upravičencev do enkratnega solidarnostnega dodatka za otroke iz sedmega protikoronskega zakona s polnoletnimi dijaki ter enkratnim solidarnostnim dodatkom za invalide z izjemno nizkimi prihodki.
Preden bo vlada predlog zakona o dodatnih ukrepih za omilitev posledic covida-19 potrdila, ga bo obravnaval ESS. Ta naj bi svoje delo končal predvidoma v ponedeljek, nato bo vlada preučila morebitne spremembe ter pripravila končni predlog. Pred poslance bi lahko prišel sredi prihodnjega tedna.
Vir: STA in FinD-INFO, 21. 1. 2021
Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.