Vlada je včeraj na dopisni seji določila predlog rebalansa državnega proračuna za leto 2020. Prihodki bodo po načrtih dosegli 9,2 milijarde evrov, odhodki pa 13,4 milijarde evrov. Načrtovani proračunski primanjkljaj za letošnje leto tako znaša 4,2 milijarde evrov oziroma 9,3 % BDP.
Predlog rebalansa letošnjega državnega proračuna
Predlog rebalansa letošnjega državnega proračuna so pripravili v negotovih razmerah in po nenadni ter zelo hitri zaustavitvi gospodarstva, ki je sledila razglasitvi epidemije. Ta je povzročila velik ekonomski šok; po zadnji napovedi Urada Republike Slovenije za makroekonomske analize in razvoj se bo BDP letos realno znižal za 7,6 %. V času epidemije je tako prišlo do izrazitega upada proračunskih prihodkov, hkrati pa do rasti izdatkov zaradi sprejetih ukrepov vlade za omilitev posledic krize in ohranitev gospodarske aktivnosti.
V zdaj veljavnem proračunu, ki ga je DZ sprejel novembra lani, je zgornja meja dovoljenih izdatkov državnega proračuna v letu 2020 določena pri 10,36 milijarde evrov, po novem pa bo zvišana na 13,39 milijarde evrov.
Po drugi strani se bo v proračun letos steklo manj denarja od načrtovanega, in sicer namesto 10,77 milijarde evrov le 9,19 milijarde evrov. V času epidemije je ob popolni ustavitvi javnega življenja prišlo do izrazitega upada prihodkov državnega proračuna, to spremembo pojasnjuje vlada. Obseg prihodkov bo nižji zaradi upada potrošnje, nižje zaposlenosti in slabših poslovnih rezultatov podjetij.
Načrtovani proračunski saldo za leto 2020 tako namesto presežka znaša 4,2 milijarde evrov primanjkljaja, kar predstavlja 9,3 odstotka bruto domačega proizvoda.
Ob zvišanju skupnih odhodkov za tri milijarde evrov se zvišuje obseg dodeljenih sredstev predvsem tistim ministrstvom, katerih stroški so se zaradi epidemije najbolj povečali. Kljub precejšnjemu izpadu prilivov v državno blagajno se sicer jemlje le redkim ministrstvom.
Po posameznih področjih je največje znižanje odhodkov predvideno na področju obrambe in zaščite (za 50,2 milijona evrov) ter na področju varovanja okolja in okoljske infrastrukture (za 43,2 milijona evrov).
Na drugi strani se načrtuje največji porast odhodkov na področjih pokojninskega varstva (za 215,4 milijona evrov), socialne varnosti (za 155,8 milijona evrov), intervencijskih programov in obveznosti (za 55 milijonov evrov) ter servisiranja javnega dolga in upravljanja z denarnimi sredstvi (za 47,3 milijona evrov).
Izjemne okoliščine pri izpolnjevanju fiskalnih pravil za leto 2020
Na EU ravni pri presoji izpolnjevanja fiskalnih pravil za leto 2020 veljajo izjemne okoliščine, ki dovoljujejo začasno odstopanje od srednjeročne uravnoteženosti javnih financ.
Predlog novele Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2020 in 2021
Vlada je določila tudi besedilo predloga novele Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2020 in 2021, ki bo omogočila izvrševanje letošnjega proračuna po uveljavitvi rebalansa.
Novela bo med drugim omogočila prevzemanje in plačevanje tistih obveznosti, ki se financirajo iz namenskih sredstev EU ter pripadajočih postavk slovenske udeležbe, prek načrtovanih pravic porabe v sprejetem proračunu, s čimer bomo pospešili črpanje evropskih sredstev.
Poenostavili in pospešili bodo tudi postopke pri dodeljevanju sredstev za financiranje investicij. Za financiranje z epidemijo povezanih materialnih stroškov, ki so nastali izvajalcem, ki opravljajo zdravstveno dejavnost v mreži javne zdravstvene službe, pa bodo iz državnega proračuna zagotovili do 50 milijonov evrov.
Vir: Ministrstvo za finance, 30. 8. 2020
Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala EDUS.