V sekciji za urgentno medicino pri Slovenskem zdravniškem društvu so na ministrstvo namreč poslali odprto pismo, v katerem so izrazili zaskrbljenost nad napovedanimi spremembami v sistemu nujne medicinske pomoči (NMP). Poudarili so, da do danes ni bil izveden ali napovedan niti en konkreten ukrep, ki bi reševal izrazito pomanjkanje urgentnih zdravnikov.
Na ministrstvu pa so za STA navedli, da so sprejeli kar nekaj sistemskih ukrepov, ki bodo reševali pomanjkanje urgentnih zdravnikov. Spreminjajo koncept delovanja službe NMP-ja in določajo strateške točke z neprekinjeno navzočnostjo zdravnika NMP-ja. Uvajajo tudi specializacijo za diplomirane zdravstvenike reševalce in urejajo jasno obveznost za zdravnike, ki se vključujejo v službo NMP-ja. Uvajajo tudi dodatna plačila zdravnikom za delo čez zakonsko določene obveznosti.
Ob tem so na spomladanskem razpisu specializacij zdravnikov določili 22 mest za specializacijo iz urgentne medicine. Sicer pa pripravljajo strategijo kadrov v zdravstvu, ki bo vključevala tudi promocijo posameznih poklicev.
Specializacija v zrelih letih?
V sekciji so v pismu opozorili na možnost, da bi urgentnim zdravnikom v zrelih letih omogočili specializacijo iz družinske medicine. Pomanjkanje možnosti za poznejši prehod v drugo specializacijo po njihovem mnenju ni med razlogi, zakaj se študenti medicine redko odločajo za specializacijo urgentne medicine.
>> Več: V novem študijskem letu 25 štipendij za družinske in urgentne zdravnike