Program Erasmus+ je danes eden najbolj prepoznavnih programov EU, saj vključuje aktivnosti na področju izobraževanja, usposabljanja, neformalnega in priložnostnega učenja, mladine ter športa. Program bogati politike izobraževanja (formalnega in neformalnega) po vsej EU, saj odpira meje, spodbuja učno mobilnost, medkulturno sodelovanje in učenje jezikov.
Evropska solidarnostna enota (ESE) temelji na več kot petindvajsetletnem izvajanju evropskih programov na področju mladine in solidarnosti ter mladim ponuja priložnosti za udejstvovanje v solidarnostnih aktivnostih.
Predlog stališča izhaja iz zaključkov evalvacije o učinkih programov Erasmus+ in ESE na sisteme vzgoje, izobraževanja in mladinskega sektorja v Sloveniji ter upošteva tudi mnenja deležnikov, oblikovana na dogodkih, ki so sledili objavam sektorskih poročil. Hkrati predlog odraža ambicije in strateške cilje politik na področju izobraževanja, mladine in športa, kot jih zasledujejo pristojna ministrstva in organi.
Sredi leta 2025 bo Evropska komisija na podlagi nacionalnih in evropskih poročil pripravila nov predlog uredbe za vzpostavitev programa Erasmus+ za obdobje 2028–2035. Slovenija si prizadeva za nadaljevanje uspešnega izvajanja programov Erasmus+ in ESE, zato je pripravila predlog stališča in oblikovala ključna priporočila, ki bi po našem mnenju lahko prispevala k večji učinkovitosti programov.
Vse, ki ste prek sodelovanja na dogodkih že prispevali k sooblikovanju tega stališča, pa tudi vso ostalo zainteresirano javnost vabijo, da svoje komentarje, mnenja ter predloge dopolnitev osnutka stališča posredujete na e-naslov: seums.mvi@gov.si. Rok za oddajo komentarjev je 2. december 2024. Po prejetih predlogih bodo izoblikovali končno stališče ter ga posredovali v potrditev vladi ter Državnemu zboru Republike Slovenije, po potrditvi pa bodo stališče poslali Evropski komisiji.