Največ težav je pri dvojezičnem šolstvu. Posebna manjšinska delovna skupina bo novi avstrijski vladi, ko bo sestavljena, predložila 20 predlogov, ki naj bi dokončno uredili področje dvojezičnega šolstva. Manjšinski šolski zakon iz leta 1958 ne odgovarja več potrebam manjšine.
"Nastala je popoldanska oskrba, ki še ni rešena, še nimamo pravnih predpisov, nimamo izobrazbe za dvojezične elementarne pedagoginje," je povedal Danilo Katz, član delovne skupine za dvojezično šolstvo.
Predvsem pa je dvojezični pouk obvezen samo do 4. razreda, veliko otrok se potem ne odloči več za dvojezični pouk. "Naša velika želja bi bila, da se to nadaljuje in da bi imeli tudi na peti šolski stopnji čim več otrok, ki se še naprej učijo jezik," je nadaljeval Katz.
Dvojezične učitelje, ki se zaposlujejo na novo, pa je negativno presenetila novica, da so ukinili dodatek za dvojezičnost, čeprav imajo zaradi priprav na dvojezični pouk več dela. Manjšinci so pričakovali ravno obratno, da se bo to področje dokončno uredilo in da se bo dodatek povišal.
>> Več: Slovenska manjšina od nove avstrijske vlade pričakuje rešitve za dvojezično šolstvo