Tudi letos je Slovenija skupaj z Andoro, Belgijo, Luksemburgom, Monakom in San Marinom v Svetu Evrope podala posebno izjavo, s katero ozaveščajo o nevarnostih, ki jih v kontekstu zlorab otrok prinašajo nove tehnologije, kot tudi o priložnostih, ki jih omogočajo za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo. Izjavi so se pridružile mnoge druge države članice Sveta Evrope in EU.
Otroci so ena ključnih skupin prebivalstva, za dobrobit katerih si Slovenija vztrajno prizadeva v mednarodni skupnosti. Vsako leto 20. novembra obeležujemo Svetovni dan otrok, letos pa bomo na ta dan praznovali tudi 35. obletnico sprejetja Konvencije Združenih narodov o otrokovih pravicah. Konvencija je najpomembnejši mednarodni dokument namenjen otrokom. Tudi zaradi nje danes milijoni otrok po svetu živijo bolje in so opolnomočeni kot nosilci svojih pravic.
Slovenija v svojih zunanjepolitičnih aktivnostih posveča posebno pozornost promociji pravic otrok. Januarja 2025 bo Slovenija začela triletni mandat v Izvršnem odboru Unicef, skladu OZN za otroke, ki je posvečen izključno otrokom in skrbi za njihovo preživetje, zaščito in razvoj. Vključujejo se tudi v relevantno delo Sveta za človekove pravice in Varnostnega sveta OZN. Podpirajo aktivno vlogo otrok v obravnavo njihovih pravic in omogočamo neposredno vključitev predstavnika otroškega parlamenta v letno razpravo OZN o otrokovih pravicah.
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve podpira opolnomočenje otrok skozi izobraževanje o človekovih pravicah. V letu 2024 so nadaljevali z dolgoletnim projektom 'Naše pravice', ki se je izvajal v Albaniji in na Kosovu. S financiranjem razvojnih in humanitarnih projektov omogočamo aktivnosti, ki obravnavajo otroke in njihove potrebe. Glede na številna vojna žarišča v svetu, projekti za obdobje 2023–2025 namenjajo posebno pozornost psihični in fizični rehabilitaciji otrok, ki so žrtve oboroženih spopadov.
Ministrstvo je v letu 2024 62 otrokom iz Armenije in Ukrajine omogočilo psihofizično rehabilitacijo na Debelem rtiču in v Strunjanu, 10 težko ranjenim otrokom iz Gaze pa zdravljenje na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča v Ljubljani. Letos je Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve sofinanciralo izgradnjo rejniške hiše in novih prostorov za fizioterapijo in kuhinjo v centru za invalidne otroke in mlade v Ukrajini ter osnovne šole za revne otroke na Madagaskarju. Naslavljanje potreb otrok, s posebnim poudarkom na zagotavljanju enakosti spolov, bo ena izmed prioritet razvojnih in humanitarnih projektov ministrstva za zunanje in evropske zadeve tudi v prihodnje.