"Različni vzgojno-izobraževalni zavodi so na svoje elektronske naslove prejeli skorajda identično elektronsko sporočilo, iz katerega izhaja grožnja z nastavitvijo eksplozivnega sredstva," je v izjavi za javnost povedal Primož Ogrinc, vodja oddelka za terorizem in ekstremno nasilje na Generalni policijski upravi.
Poudaril je, da je ocena tveganja nizka. Grožnja namreč ni bila usmerjena na konkreten vzgojno-izobraževalni zavod, opredeljena nista bila niti kraj niti čas dogodka. Šlo je za generična sporočila, ki so bila razposlana po različnih koncih države, zato so s policije že zjutraj sporočili, da "ni razloga za preplah ali paniko".
Grozilno sporočilo, ki ga je pod psevdonimom Bojevnik neznani pošiljatelj razposlal na elektronske naslove osnovnih in srednjih šol, se je začelo z besedami "V šoli je bila nameščena eksplozivna naprava". Sporočilo so prejeli tudi nekateri vrtci. Kot je pojasnil Ogrinc, je bilo razposlano z različnih IP-naslovov, ob različnih urah v določenem časovnem intervalu. "Gre za naslove, ki se lahko kreirajo z uporabo čisto splošnih orodij."
Vzgojno-izobraževalni zavodi so o sporočilu takoj zjutraj obvestili policijo. "Policija je nemudoma izvedla vse potrebne ukrepe za zaščito otrok in zaposlenih v teh ustanovah. V skladu s protokolom se je sešla tudi delovna skupina, ki je stopnjo ogroženosti ocenila kot nizko. O tem je takoj obvestila ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. Po prvih ugotovitev s terena je grožnjo prejelo približno 229 šol," je pojasnil Ogrinc, ki pričakuje, da bodo čez dan prejeli še nekaj prijav. Skupno naj bi sporočilo prejelo več kot 800 različnih naslovnikov: "Vsako prijavo preverimo in zavarujemo vse dokaze." Policisti nadaljujejo preiskavo v smeri kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti.
Sporočila s sorodno vsebino tudi drugje po Evropi
V sporočilu, ki smo ga pridobili tudi v uredništvu MMC-ja, sicer neznani pošiljatelj med drugim omenja "potop Evrope" in "maščevanje". Sporočila s podobno vsebino so se v preteklosti pojavila tudi v nekaterih drugih evropskih državah. "V preteklih tednih so bila poslana tudi na različne šole v tujini, zato bomo v preiskavi zagotovo sodelovali s kolegi iz Evrope," je pojasnil Primož Ogrinc. Podoben primer se je zgodil tudi na Madžarskem. Namen takšnih sporočil je predvsem ustvarjanje panike, v prihodnosti lahko pričakujemo še več takšnih incidentov, dodaja Ogrinc.
>> Več: Številne šole prejele grožnje z bombo. Policija: Razloga za preplah ni, stopnja tveganja zelo nizka.