Anekse h kolektivnim pogodbam za kulturne dejavnosti, za raziskovalno dejavnost in za dejavnost vzgoje in izobraževanja ter dogovor sta parafirala namestnik vodje vladne pogajalske skupine Matevž Lakota in v imenu reprezentativnih sindikatov plačnega stebra javnih uslužbencev v raziskovalni dejavnosti, izobraževanju in kulturi Branimir Štrukelj.
Z ministrstva za kulturo so ob tem posredovali izjavo državnega sekretarja Marka Rusjana, ki je izrazil zadovoljstvo, da številne ure skupnega dela na pogajanjih in tudi na mnogo sestankih niso bile zaman in je bil plod njihovega skupnega dela potrjen. Prepričan je, da bodo v petek tako ministrica za kulturo Asta Vrečko kot tudi vodje sindikatov s področja kulture podpisali usklajeno spremembo kolektivne pogodbe.
Kot je še navedel Rusjan, se bodo vsem zaposlenim v javnem sektorju znatno povišale plače. Prav tako nihče ne bo imel več osnovne plače pod minimalno plačo, najslabše plačani pa bodo prej prišli do končnega povišanja plač, je poudaril. Obenem je po njegovih besedah pomembno, da so zagotovili dostojne plače za delavce v kulturi, ki so povsem primerljive s plačami v drugih sektorjih. "To je tudi priznanje, da sta kultura in umetnost ključni za razvoj družbe in da delavci v kulturi opravljajo ravno tako odgovorno in pomembno delo kot delavci v šolstvu, zdravstvu, državni upravi in vseh drugih sektorjih," so besede državnega sekretarja še navedli na ministrstvu.
V ponedeljek so že parafirali kolektivne pogodbe v okviru plačnega stebra za javne uslužbence v javnih agencijah, skladih in zavodih. Danes so jih ob sindikatih, ki spadajo v steber raziskovalne dejavnosti, izobraževanja in kulture, parafirali še za zdravstvo in socialno varstvo.
Sviz že v torek napovedal, da bo pogodbe parafiral
Zadnje dni organi sindikatov sprejemajo odločitve, ali bodo pristopili k podpisu kolektivnih pogodb in drugih aktov, o katerih so se z vladno stranjo pogajali v okviru stebrnih pogajanj.
Iz Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije so v torek že sporočili, da je njihov glavni odbor potrdil podpis kolektivnih pogodb več dejavnosti, za katere je sindikat reprezentativen.
Sindikati drugega stebra zahtevajo boljše vrednotenje svojega dela, na ministrstvu očitke zavračajo
Sindikati drugega stebra, ki med drugim zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, pa so se odločili, da dokumentov ne parafirajo.
Od vlade namreč zahtevajo boljše vrednotenje svojega dela, kot je zapisano v kolektivni pogodbi. Z ministrstva za javno upravo so navedbe sindikatov zavrnili. Kot so navedli, se bodo na podlagi vladnega predloga plače zaposlenim v državni upravi v povprečju zvišale za 529 evrov bruto, od tega policistom za 557 evrov, vojakom za 556 evrov, diplomatom za 662 evrov, inšpektorjem, pravosodnim policistom, občinskim redarjem in pristaniškim nadzornikom pa za 627 evrov bruto. Kot še navajajo na ministrstvu, glede na navedeno ni povsem jasno, zakaj sindikati drugega stebra ne bi podpisali kolektivne pogodbe.
Predsednik Policijskega sindikata Slovenije in eden od dveh vodij sindikalne strani na stebrnih pogajanjih Rok Cvetko je v torek dejal, da bodo na njihovih sindikalnih organih predstavili vse vidike in posledice ene ali druge odločitve. Boji pa se, da če ustreznega premika na vladni strani ne bo, ni druge možnosti kot konflikt.
Kaj se bo zgodilo, če sindikati državne uprave kolektivnih pogodb ne podpišejo?
Po pojasnilu vladne strani bi se reforma s 1. januarjem 2025 lahko uveljavila, tudi če vse kolektivne pogodbe dejavnosti ne bi bile podpisane, morale pa bi biti podpisane kolektivne pogodbe dejavnosti in poklicev najmanj štirih plačnih skupin. V tem primeru bi se tudi v dejavnostih, za katere kolektivna pogodba ne bi bila podpisana, uveljavila nova plačna lestvica s prevedbo iz sedanjih plačnih razredov v nove, ne pa tudi višji plačni razredi, kot so zdaj vključeni v predloge kolektivnih pogodb.
>> Več: Napovedano parafiranje kolektivnih pogodb, v državni upravi to še naprej zavračajo