Pojasnila vlade k zaključkom posveta Slovenija in CERN: priložnosti za znanost, gospodarstvo in mednarodni ugled
Vlada Republike Slovenije je na seji odbora za gospodarstvo sprejela pojasnila k zaključkom posveta Slovenija in CERN: priložnosti za znanost, gospodarstvo in mednarodni ugled. Pojasnila bo poslala Državnemu svetu.
Vlada kot izjemno pozitivno ocenjuje, da je Državni svet Republike Slovenije podal možnost razprave in predstavitve pogledov vsem ključnim deležnikom postopka polnopravnega članstva Republike Slovenije v Evropski organizaciji za jedrske raziskave (CERN), vključno s predstavniki znanosti, gospodarstva in javne politike, ter na podlagi tega pripravil zaključke. Ob tem vlada pojasnjuje, da je na seji, ki je bila 20. marca letos, določila besedilo predloga Zakona o ratifikaciji Konvencije o ustanovitvi Evropske organizacije za jedrske raziskave in priloženega finančnega protokola ter Protokola o privilegijih in imunitetah Evropske organizacije za jedrske raziskave.
Po sprejemu zakona o ratifikaciji v Državnem zboru Republike Slovenije bo Slovenija, v skladu s konvencijo in protokolom, postala polnopravna članica CERN 30. dan po deponiranju listine o pristopu h konvenciji in priloženemu finančnemu protokolu ter protokolu o privilegijih in imunitetah.
Vir: Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Uvrstitev novega projekta »Spremljanje farmacevtikov v površinskih vodah v veljavni načrt razvojnih programov 2025 - 2028
Na odboru je Vlada sprejela sklep, da se v veljavni načrt razvojnih programov 2025 - 2028 uvrsti nov projekt z nazivom »Spremljanje farmacevtikov v površinskih vodah«.
Agencija RS za okolje (ARSO) sodeluje kot partner v čezmejnem projektu PharmWater, katerega cilj je zmanjšanje ostankov zdravil v odpadnih in površinskih vodah pomurske regije. V projektu sodelujejo trije projektni partnerji iz dveh držav, iz Slovenije in Madžarske. Vodilni partner oziroma koordinator projekta je PE – Pannon Egyetem, Madžarska. Poleg ARSO je partner v projektu še Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (SI).
Površinske vode v pomurski regiji so med najbolj obremenjenimi v Sloveniji. Pritoki reke Mure so praviloma malo izdatni, po drugi strani pa so prejemniki odpadnih voda iz komunalnih čistilnih naprav (KČN). Določena antropogena onesnaževala, med katera spadajo tudi zdravila, se na KČN z obstoječimi tehnologijami čiščenja ne odstranijo v zadostni meri.
Namen projekta PharmWater je zmanjšati količino ostankov zdravil v vodotokih in s tem zagotoviti boljše stanje vodotokov v pomurski regiji.
Posledično se s tem prispeva k okolju brez strupenih snovi, varuje biotsko raznovrstnost in območja Natura 2000, zagotavlja boljše stanje manjših vodotokov ter omogoča večnamensko ponovno uporabo vode, varuje človeško zdravje in podzemne ter pitne vode pred nadaljnjim onesnaženjem ostankov zdravil.
Vir: Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo
Vlada se je seznanila s spremembo vrednosti projekta »Izgradnja Športnega parka Franja Malgaja Šentjur«
Vlada se je na seji odbora za gospodarstvo seznanila s spremembo v veljavnem Načrtu razvojnih programov 2025 – 2028, v katerem se spremeni višina vrednosti projekta »Izgradnja Športnega parka Franja Malgaja Šentjur«.
Ocenjena vrednost investicije se po novelaciji investicijskega programa povečuje s prvotnih 1.283.205,44 evra na 1.601.205,49 evra. Povečanje temelji na projektantski oceni, pripravljeni na podlagi podrobnejše projektne dokumentacije za izvedbo gradnje. Razliko v višini 318.000 evrov bo zagotovila Občina Šentjur iz lastnih sredstev.
Projekt je bil izbran na Javnem razpisu za sofinanciranje investicij v športno infrastrukturo v letu 2024, katerega cilj je izboljšati dostopnost, kakovost in varnost javne športne infrastrukture po vsej Sloveniji. Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je investicijo v letu 2024 podprlo z 250.000 evrov sofinancerskih sredstev.
Namen projekta je vzpostavitev sodobnega in večnamenskega športnega parka, ki bo dostopen različnim uporabnikom – od otrok in mladine, tudi s posebnimi potrebami, do rekreativcev, športnih društev, invalidov ter starejših. V prvi fazi projekta, ki obsega ureditev nogometnega igrišča na 5.432 m2, se bo investicija izvedla med letoma 2024 in 2025. Druga faza, ki vključuje gradnjo spremljevalnih objektov, je načrtovana za leto 2027. Celoten projekt se bo zaključil do konca leta 2027.
S projektom želi Občina Šentjur dvigniti standard športne infrastrukture, spodbuditi aktivno preživljanje prostega časa ter omogočiti izvedbo kakovostnih športnih in kulturnih programov.
Vir: Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport