c S

Mednarodni dan invalidov: pozivi k enaki obravnavi vseh, ne glede na oviranosti

03.12.2024 14:01 Ljudje, ki imajo različne oviranosti, zaradi tega ne smejo biti slabše obravnavani in imeti manj možnosti in pravic kot druge osebe, ob mednarodnem dnevu invalidov opozarjajo invalidske organizacije.

Invalidi se vsakodnevno spopadajo s številnimi ovirami, ki segajo od fizičnih preprek do družbenih in ekonomskih izzivov, je v poslanici ob 3. decembru, mednarodnem dnevu invalidov, opozoril predsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije Midhet Huskič. "Fizične ovire, kot so nedostopne stavbe, javni prevoz in omejena dostopnost do tehnologije, otežujejo gibanje in vsakdanje življenje. Družbene ovire, vključno s predsodki, stereotipi in diskriminacijo, zmanjšujejo možnosti za polno sodelovanje in sprejemanje invalidov v širšo družbo. Ekonomske ovire, kot so nezadostna dostopnost do izobraževanja, nezaposlenost in nižje plače, še dodatno otežujejo neodvisno življenje in osebni razvoj," je naštel.

Odgovornost invalidov je po njegovem mnenju ta, da se dejavno borijo proti tem oviram. S tokratno poslanico državo pozivajo k spoštovanju pravic invalidov in zavez trajnostnega razvoja, ki predvidevajo vključenost in blaginjo za vse prebivalce. Kot pomemben korak v tej smeri vidijo letos sprejeto novelo zakona o volitvah v DZ, ki vrača volilno pravico tudi osebam pod skrbništvom. "Primeri posameznih dobrih praks naj bodo vodilo pristojnim, ki morajo resno in brez odlašanja pristopiti k zagotavljanju dostopnosti in vključenosti," pravijo v svetu za invalide.

Varuh: Odnos družbe do najranljivejših je odsev njene človečnosti

Varuh človekovih pravic Peter Svetina ob mednarodnem dnevu poziva k skrbi za najranljivejše. Odnos družbe do najranljivejših je po njegovih besedah odsev njene človečnosti. Hkrati opozarja, da na podlagi raznolikih oblik invalidnosti nihče ne sme biti prikrajšan za dostojanstvo in enakopravnost.

Ne glede na zaveze ustave, konvencije o pravicah invalidov in drugih predpisov invalidi pri nas nimajo takih možnosti kot drugi, da bi v polnem obsegu uživali temeljne človekove pravice in enakopravno sodelovali v skupnosti, so poudarili v Svetu za invalide Republike Slovenije. Načelo "nič o invalidih brez invalidov" pri odločevalcih še vedno ni dosledno upoštevano, opozarjajo.

Kljub zavezi k deinstitucionalizaciji se Slovenija tako še vedno ni lotila oblikovanja ustreznega sistema storitev, ki bi omogočale življenje v skupnosti vsem. "Edini zakon, ki v praksi omogoča neodvisno življenje izven institucije tudi tistim s težjimi oblikami invalidnosti, je zakon o osebni asistenci, ki pa je zaradi finančnih razlogov v postopku prenove. Ob tem pozivamo, naj sprememba iz kroga upravičencev ne izloči posameznih skupin invalidov, ne da bi jim bile pred tem zagotovljene druge ustrezne storitve," so pozvali v poslanici.


>> Več: Mednarodni dan invalidov: pozivi k enaki obravnavi vseh, ne glede na oviranosti