"Mlajši od 14 let so danes zaščiteni in torej ves čas dobivajo sporočilo – nihče vam nič ne more, delate lahko, kar koli hočete," opozarja profesor na Univerzi Alma Mater Europea Sebastjan Kristovič. Tudi ravnateljica strokovnega centra Planina Leonida Zalokar je v četrtkovi Tarči na Televiziji Slovenija ocenila, da je zakonodaja za mlajše od 14 let "absolutno preveč zaščitniška", in dejala, da "drugod ni tako". Poudarila je, da je to ugotovila tudi Evropska komisija leta 2019, ko je zavrnila predlog osnutka zakona o obravnavi mladoletnih prestopnikov.
Šolska svetovalna delavka na OŠ Mladika Ptuj meni, da bi morali starostno mejo za kazensko odgovornost znižati vsaj na 12 let. "Ker pri teh letih otroci zelo dobro vedo, kaj počnejo. Kar pa je še huje, pa je to, da se zavedajo, da so do 14. leta praktično nedotakljivi in to s pridom izkoriščajo," je opozorila v prispevku, ki je bil objavljen v Tarči.
Številke neustreznosti učinkovitega sankcioniranja mladoletnih storilcev, ki se ne bojijo posledic, temu žal pritrjujejo. Leta 2010 so CSD-ji, zaradi nasilnega vedenja obravnavali 94 otrok, mlajših od 14 let. Predlani je to število naraslo že na 349, skoraj štirikrat več kot pred 15 leti. Da je bilo nasilništva pred petimi leti skoraj polovico manj, kažejo tudi podatki policije.
>> Več: Ali je zakonodaja preveč zaščitniška do mladoletnih prestopnikov?