c S

Vlada zamejila ceno daljinskega ogrevanja in med zaščitene odjemalce uvrstila vrtce, šole, ZD-je

27.10.2022 14:17 Vlada je dopolnila uredbo o določitvi cen zemeljskega plina tako, da bo najvišja dovoljena maloprodajna cena od zdaj veljala tudi za gospodinjske odjemalce daljinskega ogrevanja.

Vlada je dopolnila uredbo o določitvi cen zemeljskega plina iz sistema. Najvišja dovoljena maloprodajna cena bo od zdaj veljala tudi za gospodinjske odjemalce daljinskega ogrevanja. Vlada je na novo določila tudi najvišjo maloprodajno ceno plina za vrtce, osnovne šole in zdravstvene domove, so na novinarski konferenci po seji vlade pojasnili v Ukomu.

Minister za infratrsukturo Bojan Kumer je pojasnil, da so na vladi dosegli dogovor glede uredbe, ki na novo ureja ceno zemeljskega plina kot vhodnega energenta za vse sisteme daljinskega ogrevanja. "S tem smo dosegli zamejitev končne cene daljinske toplote pri vseh sistemih daljinskega ogrevanja v Sloveniji," je povedal Kumer.

Kot je navedel, so se v zadnjem obdobju začele pojavljati napovedi, da se bo končna cena daljinskega ogrevanja s 1. 1. 2023 začela poviševati zaradi podražitev cen zemeljskega plina na trgih - te so od 3,5-krat do štirikrat višje, kar pomeni tudi za 400-odstotno povišanje cene v primerjavi z lanskimi cenami, je razložil minister. "Da pravočasno posežemo in zamejimo končno ceno, je vlada sprejela to uredbo in tako zamejila končno ceno toplote na znosen nivo, in sicer pri največjih sistemih to pomeni mesečni prihranek od 122,25 evra v Mariboru in 122,79 evra v Novi Gorici, do 146,16 evra na Jesenicah in 183,49 evra v Trbovljah." Ob tem je priznal, da so cene še vedno višje kot preteklo zimo, tudi zato, ker so sistemi daljinskega ogrevanja plin kupili že leto ali celo dve prej.

Ostali sistemi daljinskega ogrevanja, ki jih ni omenil, ne uporabljajo zemeljskega plina kot primarnega energenta oz. ga uporabljajo v manjšem deležu, je minister pojasnil, zakaj je naštel le omenjene štiri kraje.

Poleg tega so z novelo razširili nabor zaščitenih odjemalcev na vrtce, zdravstvene domove in osnovne šole, "kar pomeni, da tudi za njih s 1. 11. velja regulirana cena". Dodatno so uredili tudi institut osnovne in nadomestne oskrbe, je še razložil Kumer.

V odgovoru na novinarsko vprašanje je zagotovil, da je skrb, da bi plina v Evropi zmanjkalo, popolnoma odveč, saj so skladišča skoraj polna, oziroma vsaj 95-odstotno.


>> Več: Vlada ne bo čakala na EU: Ukrepi za zamejitev cen elektrike in plina pripravljeni do 10. novembra