c S

Zlati red za zasluge literarnemu zgodovinarju Janku Kosu

11.06.2019 13:21 Ljubljana, 11. junija (STA) - Predsednik republike Borut Pahor je danes z zlatim redom za zasluge odlikoval literarnega zgodovinarja, teoretika, kritika, publicista in urednika Janka Kosa. Predsednik je podelil tudi red za zasluge Ani Kranjc in Janezu Gabrijelčiču, ter medaljo za zasluge Sergiju Šlencu.

Pahor je Kosa z zlatim redom za zasluge odlikoval za njegov izjemni znanstveni in kulturni opus ter življenjsko delo na področju primerjalne književnosti. Kot piše v utemeljitvi, Kos velja za enega utemeljiteljev komparativistike pri nas. S svojim znanstvenoraziskovalnim delom in željo po jasnem kategoriziranju je orisal duh časa, v katerem živimo, ter opredelil tokove in smeri, ki so oblikovali slovensko kulturo od postsocializma do postmodernizma. Z impresivnim opusom znanstvenih in strokovnih objav ter življenjskim delom na ljubljanski filozofski fakulteti se je v slovenski literarni prostor vpisal med njegova vodilna imena.

Njegova bibliografija obsega kar 650 enot, med katerimi ključno vlogo zasedajo monografije o Francetu Prešernu, širšemu bralstvu pa je poznan tudi po več literarnih pregledih.

V svojih znanstvenokritičnih izdajah se je Kos med drugim posvetil Valentinu Vodniku, Matiji Čopu, Ivanu Cankarju, Božu Vodušku in tudi Brižinskim spomenikom. Za eno njegovih najbolj cenjenih knjig velja Primerjalna zgodovina slovenske literature.

Predsednik republike je podelil tudi dva reda za zasluge, in sicer Ani Kranjc za njen velik prispevek k razvoju izobraževanja odraslih v Sloveniji in drugje ter pri uveljavitvi Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje, ter Janezu Gabrijelčiču za zamisel o Rastoči knjigi in za njeno uveljavljanje pri nas in v tujini.

Kot piše v utemeljitvi, je za delo Ani Kranjc značilno, da prepleta poglobljeno raziskovanje z iskanjem novih rešitev v praksi. Z raziskovalnim delom je potrdila teze, da izobraževanje odraslih prispeva k socialni aktivnosti in vključenosti. Sodelovala je pri ustanovitvi Andragoškega centra Slovenije in Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje, ki je prerasla v največjo mrežo neformalnega izobraževanja v Sloveniji.

Gabrijelčič je duhovni vodja forumov odličnosti in mojstrstva, aktiven član Društva ekonomistov Dolenjske in Bele krajine, častni občan novomeške in trebanjske občine. Iz vseh njegovih dejavnosti in zanimanj je zrasla Rastoča knjiga, je zapisano v utemeljitvi.

Medaljo za zasluge pa je Pahor na današnji slovesnosti v predsedniški palači podelil Sergiju Šlencu za njegov izjemen prispevek k povezovanju med italijanskim in slovenskim narodom, predvsem na jezikovnem in literarnem področju.

Kot piše v utemeljitvi, je Šlenc z italijansko-slovenskim in slovensko-italijanskim slovarjem zgradil trden in trajen most med slovensko in italijansko kulturo. S prevodi v italijanščino je pomembno prispeval k prepoznavnosti slovenske kulture v italijansko govorečem okolju.