c S

V Izoli za naložbe v šolsko infrastrukturo v sedmih letih namenili 3,5 milijona evrov

11.09.2017 09:35 Izola, 10. septembra (STA) - Ena prednostnih skrbi izolske občine je področje šolstva, pri čemer so usmerjeni predvsem v delo na dolgi rok, pravi župan Igor Kolenc. Tako so v času njegovega županovanja od leta 2010 naprej za investicije na področju vzgoje in izobraževanja namenili že prek 3,5 milijona evrov občinskih sredstev, nekatere naložbe pa jih še čakajo.

Zadnja, sicer manjša naložba je bila v izgradnjo dodatnih prostorov za jedilnico osnovne šole (OŠ) Livade, ki so jo slovesno odprli pred le nekaj dnevi. Sicer pa je Kolenc za STA poudaril, da je delo na občini usmerjeno na dolgi rok in da je skrb za otroke in mladostnike vseskozi ena njihovih primarnih dejavnosti.

To se konkretno odraža v naložbah. "Izolska občina je investirala skozi direktne investicije v novogradnje, skozi investicijska vzdrževanja itn. v tem zadnjem obdobju praktično že prek 3,5 milijona evrov," je dodal župan.

Kot je dodal, ne gre za zanemarljivo številko, sploh za občino, ki ima okoli 16 milijonov evrov letno tekočih prihodkov.

Pri tem je Kolenc izpostavil ureditev okolice OŠ Livade z izgradnjo večnamenskega igrišča ob športni dvorani in ureditvijo parkirišč, nadzidavo v OŠ z italijanskim učnim jezikom Dante Alighieri, kjer so tako uredili štiri dodatne učilnice, dozidavo v OŠ Vojke Šmuc, kjer so pridobili štiri učilnice, dva kabineta in sanitarije, dodatno igralnico v vrtcu Mavrica itd.

Letos jih čaka še izvedba investicije v povezavo podružnične šole v Kortah s tamkajšnjim oddelkom vrtca Mavrica, za kar so letos predvideni odhodki v višini 50.000 evrov, preostalih okoli 100.000 evrov pa bo zapadlo v leto 2018.

V proračunu imajo predvidena tudi sredstva za novo telovadnico. Z državo imajo sklenjeno pogodbo, da bo ta gradila telovadnico za obe srednji šoli. Kolencu pa se zdi najbolj racionalna opcija, da bi na zemljišču OŠ Vojke Šmuc postavili novo, skupno telovadnico za potrebe obeh srednjih in osnovne šole. To bi bil najbolj racionalen način izrabe prostora, pri čemer bi tako občina kot država prispevali vsaka svoje.

Tako pri šolah kot pri vrtcih Kolenc zagovarja stalne, kontinuirane aktivnosti namesto akcij "na horuk": "Cilj je, da znamo pravočasno zaznati problematiko, da znamo problematiko vključiti v našo vizijo in projekcije ter znamo potem tudi narediti pravo finančno konstrukcijo za to, da se to izpelje."

Glede povečanih potreb v vrtcih pa je opozoril tudi na anomalijo, ki je posledica dejstva, da ne obstaja neka centralna evidenca in starši svoje malčke prijavljajo hkrati v več občinah. "Največji šok za nas je bil, ko smo imeli tukaj prijavljenih 152 otrok in je bilo treba na vrat na nos 'narediti' vrtec, in na koncu ko je prišel dan za dati otroka v vrtec, jih je bilo 20," je opisal.

V šolskem letu 2017/18 imajo v izolski občini sicer skupno 162 prvošolčkov, vseh osnovnošolcev pa je po podatkih občine 1281. V vrtce so za tekoče šolsko leto sprejeli skupno 146 otrok, 23 pa jih je uvrščenih na čakalni seznam, kar je za 15 manj kot lani.