c S

Delovni čas in obveznost učiteljev odslej opredeljena v kolektivni pogodbi

27.07.2017 15:52 Ljubljana, 27. julija (STA) - Ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič in predstavniki šolskih sindikatov so podpisali spremembe in dopolnitve kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja, s katerimi se opredeljujeta delovni čas in delovna obveznost učiteljev. Gre za velik korak naprej v smislu zaupanja v izvajanje učiteljevega dela, je ocenila ministrica.

Na sindikalni strani so spremembe podpisali predstavniki Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz), Visokošolskega sindikata Slovenije, Sindikata delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije in Neodvisnega sindikata delavcev ljubljanske univerze.

Ministrica je v izjavi za medije pojasnila, da je Računsko sodišče že pred časom dalo napotilo, da je delovni čas in obveznost učitelja treba opredeliti. Danes so tako podpisali spremembe in dopolnitve h kolektivni pogodbi.

Govorijo o tem, da je delovni čas učitelja neenakomerno razporejen, da je v 40-urnem delovniku 33-urna obveznost, ki jo učitelj uporablja za izvedbo učne obveznosti, priprav na pouk, popravljanje, ocenjevanje in drugih nalog, in da je v obsegu od 150 do 180 ur na šolsko leto učitelj obvezan izvajati tudi druge aktivnosti za izpolnitev izobraževalnega programa.

Vsako leto pa ravnatelj skupaj z učiteljem pripravi njegov individualni delovni načrt, po katerem izvaja te naloge. Tako je po besedah ministrice mogoče pregledno in sistematično spremljanje nalog, hkrati pa so podane možnosti, da se znotraj individualnih delovnih načrtov, ki se sklenejo med ravnateljem in učiteljem, korektno in kakovostno tudi izvajajo, je pojasnila.

Po uspešni reformi izobraževalnega sistema pred 20 leti je bilo vprašanje delovnega časa, ki je bil od šole do šole urejen različno, izrazito problematično, je opomnil glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. S podpisom spremembe kolektivne pogodbe se po njegovih besedah to enotno ureja, kar je po njegovih besedah pomemben dosežek.

Zelo pomembno je tudi, da se delovni čas odslej ureja v kolektivni pogodbi. S tem po besedah Štruklja dosegajo standard, ki je značilen za sodobne participativne demokracije.

Pogodba onemogoča dodatno nalaganje administrativnega dela učiteljem in učiteljicam, tako da je ta čas "zavarovan za bistveno nalogo učitelja, torej za pouk". Na drugi strani sporazum učitelju omogoča, da sam razpolaga z delovnim časom, ki ni vezan na časovno opredeljene naloge.

Pogodba sicer začne veljati s 1. septembrom, uporabljati pa se bo začela prihodnje šolsko leto, je še povedal Štrukelj. Že v začetku tega šolskega leta pa bodo začeli s preverbo spremembe na izbranih šolah, je dodala Makovec Brenčičeva.