c S

Na tekmovanju RobotChallenge zmagala ekipa Bob

28.03.2017 08:05 Ljubljana, 27. marca (STA) - Na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko so se danes začeli Dnevi industrijske robotike, katerih namen je približati industrijo študentom in širši javnosti. V okviru dogodka je potekalo tudi tekmovanje v izdelavi in simulaciji robotskih celic v virtualnem okolju RobotChallenge, na katerem je zmagala ekipa Bob.

Tekmovanje RobotChallenge, ki je sestavljeno iz dveh uvodnih predavanj ter tekmovalnega dela, je potekalo že pred začetkom dnevov industrijske robotike, ob zaključku današnjega uvodnega dne pa so razglasili najboljše tri ekipe.

Poleg zmagovalcev sta nagradi prejeli tudi drugouvrščena ekipa RoboAccepted ter tretjeuvrščena ekipa Samo in Frodo. Študentje so se na tekmovanju pomerili v treh nalogah - načrtovanje in peka, brušenje ter podajanje in sestavljanje objektov.

Dnevi industrijske robotike so se sicer začeli s predavanji strokovnjakov iz industrije in raziskovalnih področij. Janez Cimerman iz študentske ekipe Tafr je predstavil avtonomnega kmetijskega robota, ki je s pomočjo računalniškega vida in drugih senzorjev sposoben avtonomne vožnje ter ocenjevanja stanja vinskih trt in pridelka, po potrebi pa robot poskrbi tudi za dognojevanje ter poskrbi za zaščito rastlin.

Kot je povedal Cimerman, je njihova vizija izboljšati pogoje vsakdanjega dela vinogradnikov in poljedelcev z razvojem inovativne tehnologije. Z uporabo robota človek namreč ne bi bil izpostavljen nevarnim kemikalijam, storilnost bi bila večja, hkrati pa je rešitev zaradi uporabe električne energije tudi okolju prijazna.

Ekipa Tafr se bo z novim robotom, ki ga še izpopolnjujejo, letos udeležila tekmovanja Field Robot Event v Angliji, kjer se bodo pomerili z najboljšimi evropskimi ekipami v avtonomnem iskanju bolezni in dognojevanju pridelkov. Že lani pa je ekipa s svojo idejo zmagala na mednarodnem tekmovanju za najboljšo IKT-poslovno idejo CREA ICT Business Idea Contest v Milanu.

V nadaljevanju je študent magistrskega študija fakultete za elektrotehniko Žiga Naglič iz podjetja Cosylab predstavil protonsko terapijo, ki je vse bolj priljubljena tehnika za zdravljenje raka. Tovrstno obsevanje je v primerjavi s klasično rentgensko terapijo veliko bolj natančno in učinkovito ter ima manj stranskih učinkov, saj se večina energije sprosti na točno določeni globini, je pojasnil Naglič.

V podjetju Cosylab razvijajo kontrolni sistem za pospeševalnik in obsevalno sobo z gantrijem in robotom, ki sta poleg transportne linije sestavna dela centra za protonsko terapijo. V pospeševalniku protone najprej pospešijo in jih po transportni liniji peljejo do obsevalne sobe, kjer se nahaja pacient. Naloga gantrija pa je, da usmeri žarek pod določenim kotom v pacienta, ki leži na mizi, ki jo premika robot.

V okviru uvodnega dne je potekalo tudi predavanje o robotskem sistemu za lasersko daljinsko obdelavo podjetja Yaskawa. Predstavili so tudi koncept robotskega invalidskega vozička, s katerim se je lani na tekmovanju Cybathlon v Švici pomerila ekipa ljubljanskih študentov.

Od torka do četrtka bodo v avli fakultete na ogled letošnje aplikacije, petek pa je namenjen strokovni ekskurziji v podjetji Krka in TPV, kjer si bodo udeleženci ogledali uporabo robotike in avtomatiziranih sistemov v praksi.

Dnevi industrijske robotike so tradicionalen dogodek, ki ga vsako leto organizirajo študenti Fakultete za elektrotehniko v Ljubljani. Namen dogodka je, da s pomočjo zanimivih in inovativnih robotskih aplikacij študentom in širši javnosti približa industrijo.