c S

Visokošolski sindikat poziva ministrico za izobraževanje k umiku izhodišč za visokošolsko zakonodajo

15.02.2017 08:14 Ljubljana, 14. februarja (STA) - Visokošolski sindikat poziva ministrico za izobraževanje Majo Makovec Brenčič k umiku "neusklajenih" izhodišč visokošolskega zakona s skupne seje svetov za visoko šolstvo ter za znanost in tehnologijo. Izhodišča predvidevajo široko deregulacijo upravljanja javnih visokošolskih zavodov in izstop zaposlenih iz javnega plačnega sistema, opozarjajo.

V Visokošolskem sindikatu Slovenije ugotavljajo, da je svet za visoko šolstvo oziroma ožja delovna skupina pripravila uravnotežen predlog izhodišč novega zakona o visokem šolstvu, ki je odražal pričakovanja vseh deležnikov. Nato pa je ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport svetu podalo predlog, ki naj bi izhajal iz predloga delovne skupine in drugih elementov, a je iz njega po navedbah sindikata črtalo skoraj vse elemente, ki so zagotavljali "varovanje pravic zaposlenih in kakovosti pedagoškega dela", so zapisali v sporočilu za javnost.

Izhodišča kot poglavitno poslanstvo visokega šolstva predstavljajo raziskovanje, medtem ko je izobraževanje po navedbah sindikata reducirano na raven enega od načinov prenosa znanja k uporabnikom, ob boku s trženjem raziskav in ekspertiz.

Ministrstvu očitajo skrajno nejasna razmejitev med javno službo in tržno dejavnostjo, ki jo je terjalo ustavno sodišče. Kot javna služba mora biti opredeljena celotna dejavnost univerz, le v določenih mejah lahko vključuje tudi zasebne vire, a to mora biti z zakonodajo jasno opredeljeno, so opozorili.

V sindikatu so prepričani, da idejo o izstopu iz sistema javnih uslužbencev promovirajo predvsem "vodstva in etablirane skupine, ki se nadejajo, da se bodo z razslojevanjem znotraj ustanov otresle problema pomanjkljivega javnega financiranja". Za sindikat je posebej nesprejemljiva namera po formalnem zlitju delovnih mest visokošolskega učitelja in raziskovalca.

V visokošolskem sindikatu tako ugotavljajo, da je ministrica s predložitvijo neusklajenih izhodišč "poteptala socialni dialog in zasebnim podjetniškim stremljenjem ozkega kroga zainteresiranih ponovno dala prednost pred temeljnim poslanstvom javne univerze".

Pozivajo jo, da umakne neusklajeni predlog izhodišč s skupne seje sveta za visoko šolstvo in sveta za znanost in tehnologijo, ki bo v sredo. "Če bo pri njih vztrajala, je izbrala konflikt, v katerem jo utegne doleteti usoda nekaterih njenih predhodnic in predhodnikov," so dodali v sindikatu.

Predsednik Visokošolskega sindikata Slovenije Marko Marinčič je na novinarski konferenci opozoril, da ideja o univerzi, kot pol zasebnem podjetju ni niti nova niti izvirna. Po vseh zaslužkarskih ekscesih zadnjih let in vseh zlorabah javnega denarja, se mu zdijo izhodišča za nov visokošolski zakon "tragičen primer politične slepote".

Predsednik sindikata ljubljanske univerze Gorazd Kovačič in član ožje skupine sveta za visoko šolstvo je spomnil, da so pripravili dokaj uravnoteženo kombinacijo izhodišč z varovalkami pri delovnopravnih pravicah zaposlenih in kakovosti poučevanja, da bi ekscese v visokem šolstvu v bodoče omejili. Delo so končali novembra, zdaj pa so izhodišča po njegovih navedbah radikalno drugačna od že usklajenih, saj so izginile skoraj vse varovalke delovnega prava in zavarovanja pedagoškega normativa. To pomeni, da bi rektorji in dekani s tako imenovano kadrovsko avtonomijo dobili popolnoma proste roke pri zaposlovanju, je dejal.

Na mariborski univerzi pa so se pet let zavzemali, da so vzpostavili enake standarde, ki so veljali za zaposlene na univerzah v Ljubljani in Kopru, je razkrila predsednica sindikata mariborske univerze Marija Javornik Krečič. "Kajti v preteklih letih so vodstva mariborske univerze vzpostavili popolnoma svoj sistem sistematizacij, napredovanja so ukinili, dialoga ni bilo, bili smo prisiljeni ubrati inšpekcijske in sodne poti, zdaj je prišel račun za vodstvo, ki znaša nekje sedem milijonov evrov," je poudarila.

Sogovorniki pričakujejo podporo drugih sindikatov javnega in tudi zasebnega sektorja, študentov in njihovih staršev. Računajo tudi, da bo gradivo umaknjeno z dnevnega reda sredine seje.

Z ministrstva za izobraževanje pa so sporočili, da so predlog izhodišč nove zakonodaje na področju visokega šolstva in znanosti pripravili na podlagi nacionalnega programa visokega šolstva, evalvacije tega programa in predloga izhodišč sveta za visoko šolstvo, ki je imel šest srečanj delovne skupine, v kateri so zastopani vsi deležniki, vključno s sindikati.

Ker gre na skupni seji svetov za prvo predstavitev izhodišč in odpiranje strokovne razprave, menijo, da je poziv visokošolskega sindikata k umiku gradiva iz strokovne razprave, preden je do nje sploh prišlo, v nasprotju z načinom delovanja ministrstva oz. odprtim dialogom z vsemi deležniki.