Počitnic je konec. Čas je, da učenke in učenci, dijakinje in dijaki ponovno sedejo v šolske klopi. Ob tej priložnosti je minister za izobraževanje, znanost in šport dr. Jernej Pikalo namenil poslanico učenkam, učencem, dijakinjam, dijakom, učiteljicam, učiteljem in zaposlenim v vzgoji in izobraževanju.
> Več...
V novem šolskem letu, ki se bo začelo v ponedeljek, bo v šolske klopi sedlo okoli 74.000 dijakov in 187.525 učencev, od teh 20.840 prvič. Učence v šolskih klopeh čaka prenovljen učni načrt za slovenščino, dijake pa nekateri novi izobraževalni programi. Več razloga za zadovoljstvo bodo imeli učitelji, posebej razredniki, ki jih čakajo višje plače.
> Več...
ekateri starši otroke izobražujejo sami. Šolanje na domu omogoča šolska zakonodaja, v praksi pa izvaja od leta 2004. Od takrat število otrok, ki se šolajo na domu, vsako leto nekoliko naraste. Danes se na domu po podatkih ministrstva za izobraževanje šola že 332 otrok. Starši prednost takšnega šolanja vidijo v urniku, ki se prilagaja otroku.
> Več...
Trend debelosti otrok se v Sloveniji že nekaj let obrača, delež prekomerno težkih deklet in fantov v zadnjih letih upada. Za zmanjševanje debelosti pri otrocih so nujni sistematični in usklajeni ukrepi, ki vplivajo na bolj zdravo in uravnoteženo prehrano ter povečajo telesno aktivnost otrok, opozarjajo strokovnjaki.
> Več...
Šole in vrtci pomembno vplivajo na prehrano in zdravje otrok ter mladostnikov. Sadje in zelenjavo otrokom ponudijo pogosto, a otroci zelenjavo vsakodnevno zavračajo. Za uvajanju zdrave hrane šole uporabljajo različne strategije, vendar pri manj priljubljeni hrani pogosto popustijo željam otrok, ugotavlja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).
> Več...
Letošnji mednarodni dan mladih bo opozoril na dostop do izobraževanja. Več kot polovica mladih v Sloveniji se izobražuje, delež terciarno izobraženih narašča. Pri prehodu iz izobraževanja v samostojnost pa se mladi soočajo s številnimi izzivi. Med bolj perečimi sta stanovanjska problematika in prehod iz izobraževanja na trg dela.
> Več...
Tok današnjega časa počasi briše mejo med službenim in zasebnim. Zaposleni službeno opremo vse pogosteje uporabljajo tudi v zasebne namene, med drugim službeni telefon uporabljajo tudi za zasebne klice, službeni prenosni računalnik uporabljajo za spletne nakupe, se s službenim vozilom odpravijo na počitnice itd. Raba službene opreme v zasebne namene je pogosto sporna. Ne glede na to pa se v tem prispevku ne bo presojala dopustnost tovrstne rabe, saj imajo delodajalci na razpolago več mehanizmov, s katerimi lahko omejijo rabo službene opreme, ki je v nasprotju z njihovimi interesi npr. z internimi pravili in navodili zaposlenim ter sistemskimi nastavitvami opreme. Ta prispevek se osredotoča zgolj na vprašanje dopustnosti izvajanja nadzora nad delom zaposlenih, ki za razliko od delodajalcev pogosto nimajo izbire in tega nadzora ne morejo preprečiti ali omejiti.
> Več...