Po novoletnih praznikih naj bi se postopoma v šole znova vrnili učenci, ki imajo večji del šolskega leta pouk na daljavo. Epidemija covida-19 je sicer močno zaznamovala celotno lansko leto, pouk na daljavo je prvič stekel že spomladi. Tako dolgo trajanje pouka izven šol bo nedvomno pustilo posledice, opozarjajo strokovnjaki.
> Več...
Ministrica prof. dr. Simona Kustec se je danes v odzvala na sklep Ustavnega sodišča, ki je vladi naložilo, da najkasneje do 4. januarja 2021 omogoči vrnitev v šolo učenkam in učencem s posebnimi potrebami.
> Več...
Vlada je na dopisni seji sprejela mnenje o pobudi za oceno ustavnosti 3. in 5. točke prvega odstavka 1. člena Odloka o začasni prepovedi zbiranja ljudi v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja ter univerzah in samostojnih visokošolskih zavodih in za oceno ustavnosti in zakonitosti Sklepa o začasni obliki izvajanja vzgojno- izobraževalnega dela v vzgojno-izobraževalnih zavodih v delu, ki se nanaša na šole in vzgojno-izobraževalne zavode za otroke s posebnimi potrebami, s predlogom za začasno zadržanje ter ga pošlje Ustavnemu sodišču Republike Slovenije.
> Več...
Če ljudje ne bodo bolj dosledno upoštevali ukrepov proti širjenju koronavirusa, bi lahko drugi epidemični val trajal do marca, je v intervjuju ocenil direktor NIJZ Milan Krek. To pa pomeni, da bi nas lahko takoj po koncu drugega zajel že tretji val, ki se obeta spomladi. Zato poudarja, da je vsak človek, ki ostaja neokužen, pomemben.
> Več...
Zaposleni v osnovnem šolstvu v drugem valu epidemije opažajo precej manj težav pri pouku na daljavo kot v prvem valu. Kot pravijo, se pozna, da so se spomladi marsičesa naučili, večina jih tudi ima potrebno tehnično opremo. Učenci na splošno bolje sodelujejo, imajo pa zato učitelji več dela kot sicer.
> Več...
Po predstavitvi strategije za enakost oseb LGBTIQ+ v EU se pri nas krepijo prizadevanja za pripravo nacionalnega akcijskega načrta, pri čemer v več organizacijah opozarjajo na potrebo po koordinacijski točki, ki bo pripravo vodila. Med drugim je slišati opozorila o nasilju nad mladimi v šolah in nadlegovanju oseb zaradi njihove usmerjenosti.
> Več...
Pri šolanju na daljavo se tako starši kot učitelji, predvsem pa učenci in dijaki, srečujejo z različnimi izzivi. Na točki ozaveščanja o varni rabi interneta Safe.si so zato med drugim pripravili priporočila za starše, ki jih velja upoštevati pri pouku na daljavo. Pri tem opozarjajo zlasti na varovanje zasebnosti otroka, njegove družine in doma.
> Več...
Z epidemijo novega koronavirusa se je veliko dejavnosti preselilo na splet, od šolanja in nakupovanja do druženja. Socializacija je še posebej pomembna za mlade, zato ob odsotnosti osebnega stika in izpadu aktivnosti, s katerimi so prej zapolnili svoj čas, več zahajajo na splet. To lahko s sabo prinaša tudi težave.
> Več...
NIJZ je izdal kratka navodila za pridobitev potrdila za uveljavljanje povračila nadomestila plače oziroma delno povrnjenega izgubljenega dohodka v primeru napotitve zaposlenega v karanteno na domu.
> Več...
Omejitve za preprečevanje širjenja koronavirusa znatno prispevajo k stiskam, v katerih se znajdejo mladi. V tem obdobju je namreč stik z vrstniki še posebej pomemben. Pogosto pa ostajajo spregledani mlajši osnovnošolci, ki še nimajo izoblikovane socialne mreže, in mladi, ki prestopajo na trg dela, opozarjajo mladinski delavci.
> Več...